New York Otomobil Fuarı’nın başlaması ile birlikte 2018 yılının en başarılı modelleri de belli oldu. Yeni Volvo XC60, Dünyada Yılın Otomobili Ödülü’ne layık görüldü.

Geçtiğimiz yıl Mart ayında tanıtılan XC60, diğer finalistler Range Rover Velar ve Mazda CX-5’in önünde ipi gögüsledi.

Volkswagen Grubu’nun kazanacağının daha önce kesinleştiği Yılın Lüks Otomobili kategorisinde ise Audi A8 kazanan isim oldu. A8, finalde diğer Volkswagen Grubu modelleri Porsche Panamera ve Porsche Cayenne ile mücadele etti.

Yılın Performans Otomobili ise BMW M5 oldu. Performanslı sedan otomobil, rakipleri Lexus LC500 ve Honda Civic Type R’ı geçerek bu ödüle layık görüldü.

Yılın Şehir Otomobili kategorisinde de yine Volkswagen imzası vardı. B segmenti hatchback otomobillerin yarışına tanık olduğumuz finalde Volkswagen Polo, Ford Fiesta ve Suzuki Swift’in önünde yer aldı.

Yılın En Çevreci Otomobili Nissan Leaf olurken Chrysler Pacifica Hybrid ve BMW 530e iPerformance ise evlerine ödülsüz döndüler.

Son olarak Yılın Tasarım Ödülü ise SUV modellerin ön planda olduğu 2018 senesinde Range Rover Velar’a gitti. Bu ödül için finale kalan modeller arasında ise Volvo XC60 ve Lexus LC500 yer alıyordu.

Dünyada Yılın Otomobili – Volvo XC60

Yılın Lüks Otomobili – Audi A8

Yılın Performans Otomobili – BMW M5

Yılın Şehir Otomobili – Volkswagen Polo

Yılın En Çevreci Otomobili – Nissan Leaf

Yılın Tasarım Ödülü – Range Rover Velar