Ford, makyaj operasyonu geçiren 2018 Ford Mustang’in daha iyi yol tutuş ve yakıt tasarrufu sunduğunu açıkladı.

Otomotiv üreticisinden alınan bilgilere göre, Mühendis Mike Del Zio prototip aracı test ederken alınan verileri yetersiz bulmuş. O esnada aerodinamik mühendisi Jonathan Gesek de pistin yanında bulunuyormuş ve ikili bir koli bandı kullanarak ızgaranın alt kısmına bir şerit çekerek küçük bir modifikasyon yapmışlar.

Del Zio, acele ile yapılan modifikasyonun verdiği sonuçlarını test ederken yüksek hızdaki viraj dönüşlerinin geliştiğini görmüş. Ve aracın tasarımında bu yönde bir değişikliğe gidilmiş. Del Zio durumu “Bütün farkı, küçük bir parça bant yarattı.” diyerek açıkladı.Mühendisler Mustang’in aerodinamiğini geliştirmek için yüzlerce saat harcamış. Bu sıkı çalışma yakıt tüketiminin yüzde 5.6 azalmasına da olanak sağlamış. Bunun gerçekleşmesine olanak sağlayan parçalardan biri de yüksek hızlarda sürtünmeyi azaltmak için kapanan aktif ızgara kapakları.

Aracın aerodinamik yapısını geliştiren tasarım elemanları sayesinde manuel şanzımana sahip 2018 Ford Mustang’ Ecoboost artık litre başına şehirde 9 km, otoyolda 13 km, ortalama 10.5 km yol alabiliyor. Aracın otomatik versiyonu ise litre başına şehirde 9 km, otoyolda 13.5 km, ortalama 10.5 km yol alabiliyor. Mustan GT’nin tüketim değerleri de selefine göre daha ekonomik.