Volvo, yeni SUV modeli XC40’ın 21 Eylül’de yapılacak olan tanıtımı öncesinde araç ile ilgili ipuçları veren teaser yayınlamıştı ancak Volvo Macaristan aynı tanıtım videosunun kesilmemiş versiyonunu ‘yanlışlıkla’ paylaşarak aracın ayrıntılarını gözler önüne sermiş oldu.

Yeni model geçtiğimiz sene tanıtılan Volvo 40.1 konsepti baz alınarak inşa edilmiş. Konsept ile hemen hemen aynı görünen araçta konsept modelden farklı olarak kullanılan geleneksel yan aynalar dışında kapı kolları da C sütununda gizlenmek yerine her zamanki yerlerine geçmiş.

İç mekan konusunda abileri XC60 ve XC90 modellerinin izinden giden araçta geniş dokunmatik ekran oldukça az tuş bulunan orta konsola hakim olmuş. İç mekanın genel anlamda üst modellere kıyasla daha sıradan olduğunu söyleyebiliriz.Volvo, daha önce XC40’ın mevcut iç mekanının çok daha pratik ve işlevsel olmasının amaçlandığını belirtmişti. Örnek vermek gerekirse İsveçli üretici, dizüstü bilgisayarlar, tabletler veya su şişeleri için kapı bölmesinde yeterli alan sunabilmek için hoparlörleri başka yere taşıdıklarını belirtti.

XC40, Volvo’nun Çinli sahipleri Geely ile paylaşılan Volvo’nun kompakt modüler platformuna dayanan ilk otomobil. Marka, aracın motor seçenekleri konusunda henüz açıklama yapmazken aracın giriş versiyonunda 3 silindirli 1.5 litrelik motor yer alacak. Daha hızlı versiyonlar için ise 4 silindirli Drive-E motorları seçenekler arasında olacak. İlerleyen aşamalarda ise 3 silindirli motora eşlik edecek bir elektrikli ünite ile plug-in hybrid versiyonun T5 takısı ise model gamına katılması bekleniyor.

Önümüzdeki sene yollara çıkacak olan model BMW X2 ve Audi Q2 modellerini kendine rakip olarak seçmiş.

The new Volvo XC40. Coming soon.

Take control of the city. #XC40

Volvo Cars paylaştı: 14 Eylül 2017 Perşembe