Toyota, Cenevre’de Gazoo Racing Supra konseptiyle yeni nesil Supra hakkında yeni ipuçları paylaşırken BMW’nin yeni Z4 ile ilgili farklı planları varmış gibi görünüyor.

AutoNews’in yaptığı haberde, yeni Z4’ün bu yaz tanıtılacağı iddia edildi. Şirkette çalışan güvenilir bir kaynaktan alınan bilgiye göre Z4 için bağımsız bir etkinlik planlayan BMW, bu tanıtımın ardından aracın genel lansmanını ise Ekim ayında düzenlenecek olan Paris Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirecek.

Coupe Supra’dan farklı olarak sadece roadster olarak sunulacak olan Z4, Jaguar F-Type, Mercedes-Benz SLC, Porsche 718 Boxster gibi modellerle mücadele edecek. Japon kuzen ise Porsche 718 Cayman’ı gözüne kestirmiş gibi görünüyor.

Yeni BMW Z4’ün motor gamında ise çeşitli 4 ve 6 silindirli üniteler görev yapacak. Giriş versiyonunda 200 beygir civarında güç üretmesi beklenen 2.0 litrelik motorun yer alacağı söylenirken yine 2.0 litrelik 250 beygir güce sahip bir ünite daha sunulacak. 3.0 litrelik sıralı 6 silindirli turbo beslemeli motorun ise 340 ve 390 beygirlik iki seçenekle sunulacağı iddia ediliyor.

Yeni modelin şanzımanı konusunda tartışmalar sürerken çift kavramalı şanzımanın sunulmasına kesin gözüyle bakılıyor. Manuel şanzıman konusunda ise henüz net bir bilgi yok. Bilindiği üzere Toyota, yeni Supra’yı sadece otomatik şanzımanla sunuacak, Bavyeralı üretici de benzer bir yol izleyebilir.

Not: BMW Concept Z4 görselleri kullanılmıştır.