2019 yılı ile birlikte Mazda MX-5‘in 2.0 litrelik motorunun güçleneceği iddiaları gelmeye devam ediyor. Road & Track‘ın yaptığı haber ise bu iddiaları detaylandırarak daha üst seviyeye taşımış.

Dergide, markanın Kanada’daki satış bürolarının aracın teknik detaylarının paylaşıldığı ve bu bilgilerin Miata.net forum sitesine kadar ulaştığı belirtildi. Modelin 2.0 litrelik motoruna yapılacak güçlendirmeyle alakalı yapılan paylaşımın kısa süre sonra kaldırıldığı iddia edildi.

MX-5’in motorunun daha hafif pistonlar, yeni bir krank mili ve geliştirilen bir ateşleyici ile donatıldığı belirtilirken ayrıca gaz kelebeğinin ve egzoz sisteminin de elden geçirildiği söyleniyor. Tüm bu güncelleştirmeler ile birlikte gücü 184 beygire, torku ise 204 Nm’ye çıkarılan motorun mevcut üniteye göre 24 beygir güç ve 4 Nm tork avantajı olacak. Artan gücün yanı sıra artan ses, titreşim ve sertlikle başa çıkabilmek adına çalılan Mazda mühendisleri daha ağır bir çift volana yeni modellerinde yer vereceği de gelen iddialar arasında.Performans artışının yanı sıra Mazda, yollardaki engelleri lazer yardımıyla tarayan ve potansiyel bir çarpışmayı önlemek adına fren sistemini hazır hale getiren, sürücünün tepki vermediği durumlarda ise frenlemeyi kendi başına yapan Akıllı Şehiriçi Fren Destek Sistemi’ni 2019 yılı ile birlikte MX-5’te sunmaya başlayacak.

Yeni modelde teleskopik direksiyonun yanı sıra arka kameraya da yer verileceği konuşulurken artık eski moda olan CD çaların da ortadan kaldırılacağı iddia ediliyor.

Bu bilgiler henüz resmiyet kazanmadı o yüzden resmi açıklama yapılana kadar beklememiz gerekiyor. MX-5’in 1.5 litrelik motora sahip olan versiyonunda ne gibi yenilikler olacağı ise henüz bilinmiyor.