Mercedes-AMG, yeni nesil G-Serisi‘nin tanıtımının ardından sonunda yeni G63’ün üzerindeki perdeleri kaldırdı.

Markanın 4.0 litrelik çift turbo destekli V8 motoruna kavuşan araç 585 beygir güce ve 850 Nm tork değerine sahip. 9 ileri otomatik şanzıman ile gücünü yere aktaran ikonik SUV modelin 0-100 km/s hızlanması ise 4.5 saniye olarak açıklandı. G63’ün azami hızı 220 km/s ile sınırlandırılırken AMG Driver paketi sayesinde müşteriler aracın son hızını 240 km/s hıza taşıyabilecekler.

G63’te diğer AMG modellerde olduğu gibi düşük devirlerde daha iyi gaz tepkisi için çift kanallı turbo sisteme yer verilmiş. AMG ayrıca daha yüksek yakıt verimliliği için yeni modellerinde silindir kapatma teknolojisi de kullanmış. Motor, ihtiyaç olmadığı zamanlarda ikinci, üçüncü, beşinci, ve sekizinci silindirleri kapatabilecek.Tüm bu gücü yere aktarabilmek için, yeni G63 şirketin yeni AMG Performance 4Matic dört tekerlekten çekiş sistemi kullanılmış. Ön tekerleklere %40, arka tekerleklere ise %60 oranında güç dağılımı yapabilen bu sistem sayesinde 2019 G63 daha fazla çeviklik ve gelişmiş çekiş gücü sunuyor.

Araçta yer alan en büyük değişiklik olarak ise yeni merdiven tipi olarak adlandırabileceğimiz şasi. Yeni model ayrıca 5 kollu arka süspansiyon sistemine ev sahipliği yapacak.

Elektronik olarak kontrol edilebilen adaptif amortisörler beklendiği gibi standart olarak sunulacak. AMG ayrıca ekstra rijitlik sağlamak adına ön kule gergisi ve daha az yuvarlanma hissi için her iki aksta da çapraz dengeleyicilere yer vermiş.

Yol odaklı gelişitirilen bir SUV olmasına rağmen Mercedes-AMG, yeni G63’ün hala çok iyi bir off-road performansı sunduğunu iddia ediyor. Standart olarak gelen üç adet diferansiyel kilidinin kullanılmaya devam edildiği G63’te Sand, Trail ve Rock adı verilen üç farklı off-road sürüş modu da sunulacak.Aracın yenilenen hafif gövdesi aynı zamanda %55 oranında daha fazla rijitlik sunuyor. Yeni modelin kapılarında yer alan folyolar sayesinde bundan böyle su geçişlerinde iç mekana su girmesi de engellenmiş. Mercedes-AMG ayrıca aracın su, kar veya tuz gibi farklı ortamlardan en az şekilde etkilenmesi için zemin ve gövde yüzeylerine özel bir işlem uygulamış.

Aracın teknik detayları dışında, Mercedes-AMG aracın tasarımına da el atmış. AMG GT modellerinden hatırladığımız panamericana ızgaraya kavuşan yeni G63’te ayrıca ön bölümde daha geniş hava girişlerine yer verilmiş. Bunların dışında LED ön farlar ile birlikte gelen araçta delikli fren diskleri, kırmızı fren kaliperleri ve 22 inçlik kocaman jantlar oldukça dikkat çekici görünüyor. Daha farklı bir görünüm isteyen müşteriler için ise karartılmış, ön farların, stop lambalarının ve arka camların sunulduğu ‘Gece’ paketi tercih listesine eklenmiş.

Tüm ayrıntıları paylaşılan Mercedes-AMG G63’ün Dünya prömiyeri ise Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek. Yeni performanslı SUV model için 18  Mart tarihinden itibaren Avrupa’da siparişler alınmaya başlanacak. Araçların ilk müşterilere ulaşması ise Haziran ayını bulacaktır.