Golf, kuşkusuz Volkswagen’in en önemli modellerinden bir tanesi. 2017 yılı başında makyajlanan model artık ömrünün sonuna yaklaşıyor. Makyaj operasyonu ile birlikte ömrü bir miktar daha uzatılmaya çalışışan otomobilin yeni nesli ise 2019 yılında yollarda olacak.

Auto Motor und Sport’un yaptığı habere göre, yeni nesil Golf daha cesur bir tasarım ve farklı gövde oranları ile müşterilere sunulacak. Yeni nesil ile birlikte Volkswagen’in yeni modellerinde kullandığı yeni ön yüze de kavuşması beklenen aracın yakıt verimliliğini de arttırmak isteyen Alman marka yeni modelin aerodinamik yapısını geliştirecek.

Golf 8, güncellenen MQB platformu üzerinde inşa edilecek ve  yaklaşık olarak 50 kilogramlık bir diyete tabi tutulacak. Azalan ağırlık ile birlikte yeni modelinin çok daha verimli olmasını isteyen marka EA 211 kod adlı Evo motorlarına yer verecek. Değişken geometrili turbo üniteler sayesinde emisyon değerleri düşerken motor performansı da arttırılmış.

Yeni modelin motor seçeneklerine geçersek, daha temiz dizel ve partikül filtreli benzinli ünitelerin motor gamında yer alması beklenirken hafif hibrit bir versiyonun da sunulması muhtemel. Bunların dışında, e-Golf’ün üretimden kaldırılacağı ve onun yerine doğal gaz ile çalışan 1.5 TGI motorlu versiyonun üretime geçeceğine yönelik iddialar da bulunuyor.

Volkswagen, Golf 8’i hem motor hem de aerodinamik açıdan çok daha verimli bir hale getirmeye çalışırken bir yandan da adaptif hız sabitleyici ve başüstü gösterge ekranı gib birçok yeni teknolojik ögeyi de yeni modelde kullanmayı planlıyor. 2019 yılında piyasaya çıkması beklenen yeni modelin birçok sürücü asistanı sistemini de içinde barındıracağı gelen haberler arasında.

Not: Volkswagen Gen.E Concept görseli kullanılmıştır.