Volkswagen en sonunda teaser kampanyalarına bir son verdi ve küçük SUV modeli T-Cross’u tanıttı. Amsterdam, Şanghay ve São Paulo’da yapılan etkinliklerle birlikte ortaya çıkan model, Volkswagen Polo ile aynı altyapıyı kullanıyor. Bu yüzden SUV modelde, dört tekerlekten çekiş sistemi opsiyonel olarak bile sunulamıyor.

Yeni modelin tasarımına geçecek olursak, Alman üreticinin diğer SUV modellerinden izler görüyoruz. İç içe geçen far ve ızgara yapısı ile ön bölümde Touareg‘i andıran T-Cross’a yandan baktığımızda Tiguan benzer çizigileri görüyoruz. Arka bölümün ise tamamen T-Cross’a özgü olduğunu söyleyebiliriz. Aracın stop lambaları Volkswagen’in şuanki hiçbir modeli ile benzeşmezken boydan boya uzanan LED aydınlatma grubu, aracın olduğundan daha geniş görünmesini sağlamış.

Volkswagen T-Cross’un ön aksı MQB platformunun yardımıyla daha ileri alınabilmiş. Bu sayede SUV model boyutlarına göre daha geniş bir dingil mesafesine kavuşmuş. Rakam vermek gerekirse, toplamda 4.11 metre boya sahip olan modelin dingil mesafesi ise 2.56 metre olarak ölçülmüş.T-Cross’un beş kişi için yeterli bir iç hacim sunacağını söyleyen Volkswagen, ihtiyaca göre diz mesafesinin veya bagaj hacminin arttırılabilmesi için 140 mm hareket ettirilebilen arka koltuklara yer vermiş. Hareket eden arka koltuklar sayesinde küçük SUV modelin bagaj hacmi 385 ile 455 litre arasında değişebilirken koltuklar tamamen yatırıldığında ise bu değer 1.281 litreye çıkıyor.

Gösterge panosu da yine Volkswagen Polo‘dan tanıdık. İç mekanını platform kardeşi Polo’dan alan T-Cross’ta bazı renk ve döşeme farklılıklarına gidilmiş. Aracın direksiyon simidi ise tamamen yeni görünüyor. En son bilgi-eğlence sistemine yer verilen modelde dört adet USB girişi de bulunuyor.

Motor gamında da macera aramayan Volkswagen, 3 adet benzinli ve 1 adet dizel turbo beslemeli üniteye yer vermiş. Giriş versiyonunda 95 beygir güç üretebilen üç silindirli 1.0 litrelik TSI motorun görev yaptığı T-Cross’ta aynı motorun 115 beygirlik versiyonu da yine seçenekler arasında. Daha fazla güç isteyenler 150 beygir güce sahip 1.5 TSI motoru da satın alabilecekler. Dizel cephesinde ise 95 beygirlik 1.6 TDI motor yer alacak. Alman üretici, tüm motorların yeni Euro 6d-Temp emisyon standartlarına uygun olduğunun da ayrıca altı çizdi.Şaşırtıcı bir şekilde küçük bir araç için, Volkswagen T-Cross standart olarak birçok sürücü yardım sistemi sunuyor. Bunlar arasında Yaya Algılama ve Şehiriçi Acil Durum Frenleme Sistemi, Şerit Takip Asistanı, Yokuş Kalkış  Desteği, proaktif yolcu koruma sistemi ve Entegre Arka Çapraz Trafik Uyarı sistemi ile Kör Nokta Algılama sistemi yer alıyor. Sürücü uyarı sistemi, adaptif hız sabitleyici ve park asistanı gibi teknolojiler ise opsiyonel olarak sunulmuş.

2018 yılının sonlarında İspanya, Güney Amerika ve Çin’de üretimi yapılacak olan Volkswagen T-Cross’un 2019 yılında satışa çıkması bekleniyor. Bakalım Volkswagen’in yeni küçük modeli gittikçe gelişen SUV pazarında nasıl bir rol üstlenecek.