18 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? Biz bilmiyoruz ancak Mazda biliyor. Japon marka gelecek planlarını Frankfurt’ta düzenlenen Global Tech Forum’da bizlerle paylaştı. Yapılan açıklamaya göre markanın araçlarının hepsi 2035 yılına kadar elektriklenecek.

2035 yılına gelindiğinde markanın model gamını yarı-hibrit, plug-in hybrid ve tam elektrikli araçlar oluşturacak. Mazda’nın planlarında birçok diğer markanın gelecek planları arasında yer alan hidrojen ile çalışan bir araçların olmaması ise dikkat çekti.Japon üreticinin ilk yarı-hibrit aracını 2 yıl içinde tanıtacağı söylenirken 2019 yılında markanın ilk tamamen elektrikli modelini de ortaya çıkarması bekleniyor. Hibrit modelin, Wankel motora eşlik edecek elektrikli bir ünite ile gelmesi muhtemel.

Tarihler 2021 yılını gösterdiğinde ise Mazda, plug-in hybrid yarışına girecek. Plug-in hybrid modelin tamamen elektrikli modelden sonra gelecek olması ise garip karşılandı. Bir Mazda yöneticisi ise hibrit modellerin büyük pazarlardaki yeni düzenlemelerin ardından bir zorunluluk haline geldiğini belirtti.

Not: Mazda Hazumi Concept görselleri kullanılmıştır.