Volkswagen, Golf GTI’nin Clubsport versiyonlarının başarısının ardından yeni ve daha güçlü bir GTI ortaya koymaya hazırlanıyor. TCR logosuna sahip olacak olan bu özel versiyonun üretim öncesi modeli 9 Mayıs’ta tanıtılacak.

Golf GTI TCR genel olarak 350 beygir güç sunan TCR yarış otomobilinin yol için geliştirilen bir versiyonu olacak. 290 beygir güç ve 370 Nm tork değerleri sunan GTI TCR, yedi ileri çift kavramalı şanzımanı ile gücünü ön tekerleklere aktaracak.

0-100 km/s hızlanma süresi henüz açıklanmayan aracın son hızı ise 250 km/s ile sınırlandırılacağı açıklandı. Performanslı modelin azami hızı istenildiği takdirde ise opsiyonel olarak sunulan elektronik VMax sınırlayıcı ile 264 km/s’ye ulaşabilecek.

Model gamının tepesinde yer alan Golf R’den 20 beygir daha az güç ve 30 Nm daha az tork değerilerine sahip olan Golf GTI TCR’nin 0-100 km/s hızlanma süresinin de Golf R’nin 4.6 saniyelik süresinin biraz üzerinde olmasını bekliyoruz.

Marka tarafından ‘En hızlı Golf GTI’ olarak nitelendirilen modelin üretimi öncesindeki son versiyonu önümüzdeki hafta Almanya’da düzenlenecek olan etkinlikte ortaya koyulacak. Golf GTI TCR’yi satın almak isteyenler ise 2018 yılının sonunu beklemek zorunda kalacaklar.

Alman marka tarafından paylaşılan teaser görüntülerinde standart GTI modellerine göre daha agresif tasarım elemanlarına sahip olduğunu görüyoruz. Ön bölümde daha geniş hava girişleri ile daha agresif bir görünüm sergileyen modelin arka bölümünde daha belirgin bir difüzör konumlandırılmış. Yuvarlak formlu çift egzoz çıkışı ile sportif karakteri öne çıkarılan modelin tasarımı 5 kollu jantlar ve TCR logoları ile tamamlanmış.