Frankfurt Otomobil Fuarı’nı 9 büyük otomobil şirketinin katılmayacağı öğrenildi. Gelen bilgilere göre Alfa Romeo, DS, Fiat, Infiniti, Jeep, Mitsubishi, Nissan, Peugeot ve Volvo önümüzdeki ay düzenlenecek olan yılın en büyük ikinci otomobil fuarında yer almayacak.

Bu kadar büyük bir fuara bu kadar çok sayıda markanın katılmak istememesinin nedeni ise bu tür büyük fuarların markalar için oldukça maliyetli bir hale gelmiş olması.

Bu durum hakkında konuşan IHS Markit baş analisti Ian Fletcher başka markaların da bu etkinliğe katılmak istemeyebileceklerini ve artık müşterilerin araç alırken karşılaştırmalarını internet üzerinden yaptığını belirtti.

Teknolojinin gelişmesi ile birçok şeyin değiştiği gibi artık fuarlar da eski ihtişamını kaybediyor. Otomobil üreticileri fuarların satışlara olan etkisinin yapılan harcamaları karşılamadığını düşünüyor ve bu yüzden bu fualara katılmaktan kaçınıyor. Bunun yerine internet aracılığı ile müşterilerine ulaşabilen markalar bu tür yüksek harcamalardan da kurtulmuş oluyor.

Bu tür fuarlardan yavaş yavaş uzaklaşan markalar yeni modellerini kendi yaptıkları küçük etkinlikler ile tanıtıyor. Bu durum geleneksel otomobil fuarlarına ise oldukça büyük zarar veriyor. Fuarların daha fazla kan kaybetmemesini isteyen yetkililerin ise bu konu üzerine yoğunlaşarak bu duruma bir an önce önlem alınması gerekiyor.