Tüketiciler otonom sürüş teknolojisine hala biraz ürkek yaklaşmakta. Geçtiğimiz ay Cruise Automation’dan araçlar 6 farklı kazaya karıştı. Bunu bilmek tüketicilere pek güven vermeyecektir.

Reuters, bu kazalara başka araçların ve yayaların sebebiyet verdiğini ve yaralanma olmadığını bildirdi. Bu bilgiler ışığında rakamlar göründüğü kadar kötü bir hal almamaya başlıyor.

Bazı kazalar idrak edilemeyecek kadar tuhaf. Bu olaylardan biri şöyle gerçekleşiyor: San Francisco’da kendi kendine giden bir Chevrolet Bolt’un içindeki sürücü, trafik kurallarını ihlal ederek direkt olarak aracın üzerine sürmekte olan alkollü bisikletliyi fark ediyor. Sürücü aracı durduruyor ancak bisikletli yine de araca çarpıp düşüyor. Kazanın sonucunda Bolt’un çalışmakta olan alıcısı hasar görüyor.

Yine Eylül ayında telefon ile konuşan bir sürücü Chevrolet Bolt’a arkadan çarpmıştı. Bir başka durumda da bir adet Dodge Charger, Chevrolet Bolt’u sollamanın yasak olduğu yolda sollamaya çalıştı. Fakat Charger, Bolt’a yandan vurup kaçmakla yetindi.

Cruise Automation’a kazalar hakkında soran Reuters, “Bu sene gerçekleşen tüm kazalarımıza başka bir araç sebebiyet verdi. En iyi teknolojinin bile bizi diğer insanlardan koruyamayacağı talihsiz bir gerçek.” cevabını aldı.