Aston Martin’in 10 yılın ardından ilk defa yılın ilk çeyreğinde kâr ettiğini duyurmasının ardından markanın yükselişi yılın ilk 6 ayında da devam etti.

İngiliz spor otomobil üreticisi geçen yılın aynı döneminde açıkladığı 211.8 milyon sterlini neredeyse ikiye katlayarak 410.4 milyon sterlinlik kâr açıkladı. Markanın geçtiğimiz 12 ay baz alındığında yapılan kârın ilk defa 1 milyar dolar seviyesini geride bıraktığı belirtildi.

‘’Aston Martin vergi öncesi kârımızın ardışık üç aylık çeyreğiyle mali açıdan hız kazanıyor. ” diye konuşan  Aston Martin Başkanı ve CEO’su Andy Palmer ‘’ Gelişen performansımız, yeni DB11 modelimize olan talebin yanı sıra özel seri otomobillerimiz ve Second Century dönüşüm planımızın bir sonucu.” diyerek markanın artan kârının nedenlerini sıraladı.Yılın ilk yarısında markanın Avrupa, Amerika ve Çin pazarlarındaki satış hacmi %67 artarak 2.439 araca çıktı. Özel seri araçlar hariç, markanın otomobillerinin satış fiyatları da ortalama %25 artarak 149.000 punda yükseldi. Bu yükselişin temel nedeni DB11 modeline olan yoğun talep olarak gösteriliyor.

Aston Martin, DB11’in başarısının ardından bu modelin 4.0 litrelik V8 motorlu versiyonunu da bir an önce piyasaya sunmayı hedefliyor. Tamamen elektrikli RapidE modelinin de 2019 yılında üretime geçeceği daha önceden doğrulanmıştı.

Başkan Yardımcısı ve Finansman Sorumlusu Mark Wilson yaptığı açıklamada, “İlk yarı sonuçlarımızın başarısı, stratejimizin doğru olduğunu kanıtlıyor. 10 çeyrek yıldır bütçemizi aşıyoruz, bu durum bize yıllık performansımızı bir basamak daha yukarı taşımak konusunda güven veriyor. ‘’ ifadelerine yer verdi.