Aston Martin, İngiliz tasarımının en iyi örneklerini vermeye devam ediyor. Marka, yeni DB11 Volante modeli ile yine tüm dikkatleri üzerine topladı.

Geçtiğimiz yıl tanıtılan V12 motorlu DB11 ve yakın zamanda tanıtılan AMG V8 motorlu DB11 modellerinin yanına eklenen yeni Volante, piyasada yer alan en güzel üstü açılabilir otomobil olmaya aday görünüyor. Yeni model şarap kırmızısı, parlak siyah, ve gümüş olmak üzere 3 farklı tavan rengi ile birlikte tercih edilebilecek.

Aracın kumaş tavanında kullanılan yeni akustik ve yalıtım malzemeleri ile yolcuları rüzgar sesi ve rahatsız edici hava şartlarından etkilenmemesi hedeflenmiş. Aracın tavanı kapanmak için 14 saniyeye ihtiyaç duyarken bu süre açılırken ise 16 saniye oluyor. Müşteriler bu işlemi azami 50 km/s hıza kadar gerçekleştirebilecekler.Aston Martin, aracın tavan mekanizmasını 100.000 tekrar ile test ederek yaklaşık 10 yıllık bir süreci 1 aya indirmiş. Ayrıca ekstrem hava koşullarına da tabi tutulan kumaş tavanın güvenliğinden de emin olunmuş. Yeni model test aşamasında ABD’nin Ölüm Vadisi olarak adlandırılan en sıcak bölgesinden Kuzey Kutbu’nun soğuğuna kadar bir çok farklı hava koşullarına maruz bırakılmış.

Aracın sahip olduğu tek özellik tabi ki üzerinin açılabilir olması değil, bu güzel tasarımın altında önemli mühendislik özellikleri yatıyor. İlk olarak selefine göre daha hafifi ve rijit olan model çok daha iyi bir sürüş sunmaya aday. Ayrıca %20 oranında arttırılan bagaj kapasitesiyle önceki modele göre daha fazla kullanışlılık sunuyor.

Aracın kaputunun altında ise AMG imzalı 4.0 litrelik V8 motor yatıyor. 510 beygir güç ve 695 Nm tork sunan bu motor 8 ileri otomatik şanzıman ile eşleştirilmiş. Dinamik tork konvertörlü sınırlı kaydırmalı diferansiyel ile sunulan araç elektrik destekli bir direksiyona sahip.

Aston Martin henüz Volante’nin performans değerlerini açıklamadı ancak aracın sabit tavanlı kardeşinin 0’dan 100 km/s hıza ulaşmak için 4 saniyeye ihtiyaç duyduğunu ve son hızının 301 km/s olduğunu biliyoruz. Bu değerlere yakın rakamlar sunması beklenen Volante’nin açılabilir tavan mekanizmasının yarattığı ağırlık dezavantajı ile kardeşinden biraz daha yavaş olacağını söyleyebiliriz.