Aston Martin ve Zagato’nun ne kadar sıkılıkta araç ürettiği ve bu araçların ne kadar çok sattığı düşünülünce yakın bir süre zarfında bu birleşimden yeni araçların doğmasını beklemek yanlış olmaz.

Aslına bakarsanız bu ortaklığın ürünü olacak bir sonraki araç DB11 modelini baz alacak Zagato modeli olabilir.

İngiliz otomotiv üreticisi ile İtalyan Karoser ustasının ilk ortaklaşa çalışması 1960 model DB4 GT olmuş. Bu otomobil hala çok arzulanan güzel araçlardan biri olarak sayılmaktadır.

İkili, 1985 senesinde biraz daha köşeli bir yapıya sahip V8 Vantage’ı üremek için çeyrek asır bekledi. Ardından 2002 senesinde DB7 Zagato modeli tanıtıldı. Bu otomobilin çıkışından itibaren iki marka birlikte, daha sık otomobil üretmeye başladı. 2011 senesinde Vantage modelini baz alan V12 Zagato’yu ürettiler, bu aracı takiben 2013 senesinde üç adet  de Centennial Edition satıldı. Geçtiğimiz sene de Vanquish Zagato’nun coupe, cabrio, speedster ve shooting brake versiyonları üretildi.Car & Driver’a konuşan Aston Martin’in CEO’su Andy Palmer’a gelecekte yapılacak Zagato iş birlikleri ile ilgili planları sorulduğunda; yönetici, “Evet, bir adet planım mevcut fakat iki yıldan önce hayata geçirmeyi planlamıyoruz. Her ne üretilecekse de Vanquish platformundan doğmayacak.” cevabını verdi.

Yeni aracın DB11’i baz alıp almayacağı sorulduğunda ise Palmer, “Evet, bu durumda kullanacağımız platform o olur.” diyerek soruyu cevapladı.

DB11’in mimarisi, kendinden sonraki yeni nesil Aston Martin araçların altyapısını oluşturacak, şu anki Vanquish’in yerini alacak Vantage da buna dahil. Bundan sonra ilk hangi Aston Martin marka aracın Zagato versiyonunun çıkacağını görmek için ise beklememiz gerekecek.