Mercedes-AMG’nin DTM’den ayrılmasının ardından Aston Martin 2019 sezonunda organizasyonda yer alma kararı aldı. Yapılan açıklamada yarış otomobilinin Vantage modeli üzerine inşa edileceği belirtilirken İngiliz firmanın ortaklığını ise R-Motorsport ve HWA yapacak.

Eğer DTM yarışlarını yakından takip ediyorsanız HWA’nın bundan önce Mercedes-AMG ve birçok Alman firmanın yarış organizasyonları ile çalıştığını hatırlayacaksınızdır. Önümüzdeki yıldan itibaren ise bu durum değişecek ve HWA, Aston Martin’in DTM araçlarını geliştirecek, inşa edecek ve yönetecek.

DTM organizatörleri, Mercedes-AMG’nin Formula E’ye geçmek için bu organizasonu bıraktığını doğruladıktan sonra 2019 sezonu için üçüncü bir üreticiyi yarışa dahil edebilmek için mesai harcıyorlardı. Çünkü 2019 takvimi için sadece BMW ve Audi takımları kalmıştı.DTM patronu Gerhard Berger organizasyon hakkında,”Aston Martin gibi lüks bir spor otomobil üreticisinin bu kararı, serimiz için tarihi bir olay ve DTM’nin uluslararası oryantasyonu için bir dönüm noktası.” diye konuştu.

Konu hakkında konuşan R-Motorsport takım müdürü Dr. Florian Kamelger de, “Aston Martin ile uluslararası oryantasyonda ünlü bir seride bir araya gelmekten memnuniyet duyuyoruz.” ifadelerini kullandı. Kamelger ayrıca, “Premium üreticilerle rekabet etmek, markamız için büyük bir zorluğu temsil ediyor. Yeni teknik düzenlemeler ve serinin genişletilmiş uluslararası yönelimleri kararımızda etkili oldu.” diyerek sözlerine devam etti.

Gelecek sezon kaç adet Vantage start alacak henüz bilmiyoruz ancak diğer markalar Audi ve BMW, İngiliz markanın seriye katılmasını olumlu karşıladı.

Aston Martin’in organizasyona katılmasının yanı sıra 2019 DTM sezonu yarışlarının yarısının Almanya dışında gerçekleştirilecek olması da serinin uluslararası bir kimlik kazanmasına yardımcı olacaktır.

Not: Aston Martin Vantage GT3 ve GT4 görselleri kullanılmıştır.