Gücünü V8’den alan Aston Martin DB11, esasında bütün Mercedes-AMG modellerinde de bulunan 4.0 litre çift turboya sahip motoru barındırıyor. Peki bu motor nasıl oluyor da  Aston Martin’de, AMG modellerinde çıkardığı sesten tamamen farklı bir ses çıkartıyor?

Auto Guide son zamanlarda Aston Martin’in küresel piyasa stratejileri bölümünün kıdemli yöneticisi ile konuşma fırsatı buldu. Simon Croft, V8 DB11’in sesinin bir Aston Martin’e yaraşır şekilde duyulması için çok zaman harcadıklarını açıkladı.Croft, “Eğer bir AMG modelinin ses yayılımını incelerseniz, asıl sesini çok düşük frekanslarda yaydığını fark edersiniz. Bası ağır kaçan bir motordan bahsediyoruz. Ancak bu Aston Martin’e uyan bir karakteristik özellik değil. Bu dominant sesin frekansını daha yukarılarda tutmak zorundayız.” diyerek ekledi.

Bu amacı gerçekleştirmek için, Aston Martin mühendisleri büyük uğraş gösterdi. Motorun sesini AMG gümbürtüsünden çok bir uğultuya çevirmek için egzoz ve hava girişi parçaları üzerinde hatırı sayılır zaman geçirdiler.

Croft, “Havanın giriş şeklini, sesin ve egzoz gazının çıkış şeklini, motorun parçalarının düzenini ve gaz kesme işleyişini değiştirmek; bize, arabaya AMG karakterinden ziyade bir Aston karakteri aşılama olanağı sağladı.” dedi.