Audi, G-Tron ailesine A4 Avant ve A5 Sportback modelleri ile yeni üyeler ekliyor. 2017 Cenevre Fuarı’nda ilk kez görücüye çıkan iki otomobil benzin, sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) veya markanın ‘iklim dostu yakıt’ olarak nitelendirdiği e-gas ile yol alabiliyor.

Standart 2.0 TFSI motor üzerinde kurulan yeni ünite ile 170 beygir güç ve 270 Nm tork elde eden marka araçların 0’dan 100 km/s sürate hızlanmasını her iki model için de 8.5 saniye olarak açıkladı. A4 G-Tron’un son hızı 226 km/s olarak belirtilirken A5 Sportback’in son hızı ise 223 km/s.

Alman otomobil üreticisi aracın menzilinin 950 km’ye ulaşabildiğini iddia ederken sadece CNG modunda kullanımlarda ise 500 km’lik bir menzilin ortaya çıktığı söylendi.

Yeni modellerde, depodaki gaz basıncının 10 barın altına düşmesi durumunda sistem otomatik olarak benzinli moda geçiyor. Karbon elyaf takviyeli polimer (CFRG) ve cam elyaf takviyeli polimer (GFRG) kullanılarak inşa edilen tanklar aracın arka bölümünün altına yerleştirilmişler ve 200 barlık bir basınçla 19 kilograma kadar gaz depolayabilme kapasitesine sahipler.

Kullanılan depo bölmesi her iki modelde de bagaj hacmini kötü etkilemiş. A4 G-Tron modelinin bagaj hacmi doğal gaz deposu nedeniyle 415 litreye düşerken A5 Sportback G-Tron’un bagaj hacmi ise 390 litre olarak ölçülmüş.

Audi araçlar için Almanya’da müşterilerinden sipariş almaya başladı. A4’ün G-Tron versiyonunu almak isteyen müşteriler en az 40.300 Euro’yu gözden çıkarmak zorundalar. A5 Sportback isteyen müşteriler ise 40.800 Euro’luk fiyat etiketiyle karşılaşacaklar. Araçların satışları Almanya’nın ardından diğer Avrupa ülkelerinde de devam edecek.

Yeni modellerin G-Tron teknolojisi ise önümüzdeki ay düzenlenecek olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak.