Audi, yeni nesil A8’i tanıttığından beri Seviye 3 otonom sürüş teknolojilerini ilk defa bir araçta kullanmakla hava atıyor. Peki nedir bu Seviye 3?

Tesla’nın Autopilot sistemi ile benzer bir çalışma prensibine sahip olan sistem, sıkışık trafikte sürücüsünün rahatlamasına imkanı sağlıyor. Sistem yalnızca 60 km/s’ye kadar olan hızlarda çalışırken gaz, fren ve direksiyonu kendi başına idare edebiliyor. Audi, otomobilin önüne başka bir aracın çıkması gibi durumlarda bile A8’in otonom sisteminin durumu kurtarabileceği iddiasında.

Bununla birlikte, AI Traffic Jam Pilot sürücüsünün uzun süre yol ile ilgilenmediği veya uyuduğunu tespit eden bir sisteme sahip. Bu sistem sayesinde otomobil sürücüsünü uyararak sürüşü devralmasını isteyebiliyor ve sürücünün tepki vermediği durumlarda ise aracı yavaşça durduruyor.

Audi A8’in Seviye 3 otonom sürüş teknolojisi teorik olarak tüm bunları başarabiliyor, peki ya gerçek hayatta? Bir grup gazeteci aracın otonom sürüş teknolojisini Almanya yollarında test etmiş.