Audi modellerinin birbirine oldukça fazla benzemesi son zamanlarda oldukça eleştiriliyordu, ancak bu durum artık son bulacak gibi görünüyor. Alman marka bundan böyle benzer tasarımlı modellerden yavaş yavaş uzaklaşacaklarını açıkladı.

Audi CEO’su Rupert Stadler konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘tekrarlı tasarım’ felsefesinin temelinde Çin gibi yeni girilen pazarlarda markanın tanınırlığını sağlamanın yattığını belirtti. Audi’nin artık Çin’de yeteri kadar tanındığının altını çizen Stadler, bundan böyle her modelin kendisine has bir tasarımı olacağını söyledi.Konu hakkında konuşan markanın tasarım patronu Marc Lichte de , farklı tasarımların Audi’nin araçlarını daha cazip hale getireceğini dile getirdi. Lichte, ”Otomobillerimizin üretim süreci 6 yılı geçmesinden dolayı, bugünün dünyasında her modelin bu uzun süre cazip olmasını sağlamak için kendi tasarımına sahip olması gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Lichte ayrıca, elektrikli güç aktarma organlarının benimsenmesinin, tasarımcılara “daha küçük çıkıntılar ve daha alçak kaputlar” ile daha büyük özgürlükler sağlayacağını söyledi.