Audi, üçüncü seviye otonom bir aracı bizlere sunan ilk otomotiv üreticisi oldu. Şirketin teknik gelişim patronu da dördüncü seviye bir aracın çok da uzaklarda olmadığını açıkladı.

Auto News Avrupa ile konuşan Peter Mertens, dördüncü seviye otonom teknolojisinin beş sene içerisinde hayata geçirilebileceğini söyledi. “A8 ile üçüncü seviye otonom teknolojisine doğru büyük bir adım attık. Şimdi de dördüncü seviyeye atlamak için sıkı çalışıyoruz.” diyerek ekledi.

Üçüncü ve dördüncü seviye arasındaki fark rakamsal olarak çok görünmeyebilir. Fakat Otomotiv Mühendisleri Birliği  dördüncü seviyeyi “Yüksek Otomasyon” olarak değerlendiriyor ve tam otonom bir araçtan sadece bir adım uzakta olduğunu belirtiyor. Bu teknolojiye sahip modeller çoğu zaman kendi kendini sürebiliyor. Hatta insanların uygun bir şekilde karşılık veremeyeceği dışardan müdahalelere bile karşılık verebiliyor.

Otonom teknolojisi bir yana; Mertens, 2025 yılına kadar şirketin satışlarının 3’te 1’ini şarj edilebilir hibrit ve elektrikli araçların oluşturacağını belirtti. Bu çevre dostu hareket daha az motor seçeneğine sebebiyet verebilir. Yönetim kurulu üyesi “Motor – şanzıman kombinasyonlarımızı azaltacağız ancak bütün motor çeşitleri de tarihe karışabilir.” diyerek bunu doğruladı.

Hangi motorların yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bilinmiyor. Fakat Mertens “Arabaların yeni neslinde V10 ve W12 motorlara gerçekten ihtiyacımız var mı?” sorusuyla niyetlerini belli etti. Şirketin “bir grup önemli müşterisi” sayesinde V8 motor bir süre daha bizlerle olacakmış gibi görünüyor.