Avrupa’da yıllardır dizel araçlar benzinli araçlara göre daha fazla tercih ediliyordu. Volkswagen’in emisyon skandalından sonra ise durum değişmiş gibi görünüyor. Neredeyse on yılın ardından benzinli araçlar satış rakamlarında dizelleri geride bıraktı.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği(ACEA), benzinli otomobil satışlarının bu yıl 2016’nın aynı dönemine göre neredeyse %10 oranında arttığını belirtti. Satışları artan benzinli araçlar Avrupa genelinde toplam satışların %48.5’ini oluşturuyor, bu rakam 2016 yılına göre %2.7 daha fazla ve aynı zamanda 2009 yılından bu yana ilk defa dizel araçları geçmiş durumda.

Benzinli araçların satışlarının artması ile birlikte dizel araçlarda ise önemli bir gerileme gerçekleşmiş. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre dizel araçların satış oranı %50.2 iken, bu yıl bu oran %46.3’e gerilemiş. Avrupa’da 2017 yılının ilk 6 ayında 2016 yılına göre 152.323 daha az dizel araç satılmış.

Benzin ve dizel yakıt kullanan araçların dışında hibrit, elektrik, LPG ve doğal gazlı araçların satışları ise toplamda %35 artarak pazarda %5.2’lik paya sahip olmuş.

Satış rakamları hakkında konuşan ACEA Genel Sekreteri Erik Jonnaert, dizel ve benzinli araçların düşük emisyonlu taşıtlara geçiş sürecinde önemli bir rol üstlenmeye devam edeceklerini belirtti.

Jonnaert konu hakkında, ‘‘Şüphesiz alternatif aktarma organları taşımacılıkta giderek artan bir rol üstlenecekler ve tüm Avrupalı üreticiler onlara büyük yatırımlar yapıyor. Bu amaçla, müşterileri alternatif güç üniteleri kullanan araçlara yönlendirmek için doğru teşvik uygulamalarının yapılması ve Avrupa genelinde şarj istasyonu altyapılarının kurulması gerekiyor.’’ ifadelerini kullandı.