BMW’nin i3 modelini üretmeye başlamasının üstünden dört yıl geçti. Ve bu zaman zarfı içinde modelden 100,000 adet üretti.

Bavyeralı otomotiv üreticisi, modelin üretiminde ulaştıkları bu sayıyı elektrikli araçlarının üretimine adadığı Leipzig’deki fabrikasında kutladı.

Leipzig’deki tesis günde 120 adet i3 modeli üretiyor yani sadece geçtiğimiz yıl elektrikli modelden 26,631 adet üretildi. Bu tesis aynı zamanda günde 8-10 adet üretilen i8 modelinin üretimine de ev sahipliği yapıyor. i8 modelinden ise geçtiğimiz sene 2,783 adet üretildi. Bu seriye yeni eklenecek olan i8 Roadster modeli ise gelecek yıl piyasaya sürülecek.BMW, 1 ve 2 serisi araçlarının üretimini de Leipzig’deki tesisinde gerçekleştiriyor. Porsche da aynı şehirde Panamera, Cayenne, ve Macan modellerini üretiyor.

BMW Başkanı Harald Krüger, “BMW i3 modelinin 100,000’incisi Leipzig’deki fabrikamızda üretildiği için çok gururluyuz. Bu araç teknoloji konusunda gerçek bir öncü.” dedi ve ekledi: “Bugün sürdürülebilirlik adına BMW i3’ün yüksek voltajlı bataryaları için ikinci bir kullanım konsepti sunuyoruz. NUMBER ONE > NEXT stratejimiz ile araç ve sürüşün ötesine de bakıyoruz.”

Leipzig’de bulunan batarya depolama merkezi kullanılmayan bataryaları topluyor. Bu bataryalar şebekeden gelen fazla enerjiyi topluyor ve elektrik üretimi azalınca tesise güç sağlıyor.