Uzun süren bekleyiş artık sona eriyor. BMW, daha önce birçok konsept modelini ortaya koyduğu 8 Serisi Coupe’yi 15 Haziran’da Le Mans 24 Saat’te tanıtacağını açıkladı. Bavyeralı otomobil üreticisi, yeni 8 Serisi’nin tanıtımının yanı sıra M8 GTE yarış aracı ile 2011 yılının ardından markanın Le Mans dayanıklılık yarışına dönüşünü de müjdeliyor.

850i xDrive modeli ile ilk olarak görücüye çıkacak olan araç, markanın elden geçirilen 4.4 litrelik V8 motora ev sahipliği yapacak. 530 beygir güç ve 750 Nm tork üretebilen bu ünite, 8 ileri otomatik şanzımanla gücünü yere aktaracak. Yeni model, dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olsa da 850i xDrive gerekmediği takdirde aktif arka diferansiyel ile birlikte arkadan itiş karakteri sergileyecek.

Dört tekerlekten yönlendirme sistemi ile donatılan araç ayrıca yeni nesil aktif süspansiyon sistemini de içinde barındıracak. 8 Serisi’nde dikkat çeken bir diğer detay ise 20 inç boyutundaki hafif alaşımlı jantlar olacak.

Yeni modelleri hakkında konuşan BMW Araç Geliştirme Kurulu Üyesi Klaus Fröhlich, ”Yeni BMW 8 Serisi Coupe’nin dünya prömiyeri için Le Mans 24 Saat’ten daha uygun bir ortam olamaz. Bu yarış, tutkunun, dinamiğin ve uzun mesafeli yeteneğin saf bir gösterisidir. Bu özellikler yeni spor otomobilimizi özel bir şekilde tanımlıyor.” ifadelerini kullandı.