BMW, daha once Jeep`i satın alacağı iddia edilen Çinli otomobil üreticisi Great Wall ile birlikte ülkede otomobil üretmek için girişimlerini sürdürüyor. Gelen haberlere göre, bir BMW yetkilisi ortak girişimle ilgili görüşmelerin yapıldığını doğruladı.

Yetkilinin “Great Wall ile Changshu’da otomobil üretmek için ortak girişim kurma konusundaki görüşmelerimizi sürdürüyoruz.’’ açıklamasında bulunduğu belirtilirken bir diğer kaynak ise bu ortaklık girişiminin benzinli ve dizel araçlardan çok elektrikli araçlara yöneleceğini vurguladı.

Analistler, BMW ve Great Wall’in üretilecek olan elektrikli araçları ortak bir marka adı altında satabileceğini belirtiyor.

Eğer anlaşmaya varılırsa tıpkı Denza(Daimler-BYD), VW-JAC, Ford-Zotye gibi bir ortaklığın daha kurulması beklenebilir.  Böylece ortaklığın üreteceği elektrikli araçlar kurulacak yeni marka adı altında satılabilecek.

Eğer Great Wall ile ortaklık gerçekleşirse bu BMW’nin Çin’deki ilk işbirliği olmayacak. Bavyeralı üreticinin hali hazırda Çinli otomobil üreticisi Brilliance ile devam eden bir ortaklığı bulunuyor. BMW’nin bu ortaklığının Great Wall ile olan işbirliğinden etkilenip etkilenmeyeceğini ise zaman gösterecek.