BMW yönetim kurulu üyesi Ian Robertson, markanın geleneksel araç anahtarlarını artık üretmek istemedeğini açıkladı.

Müşterilerinin akıllı telefonlara sahip olduğunu belirten Robertson, otomobillerinin kilidinin açılmasına izin veren özel BMW uygulamasının varlığına da vurgulayarak, geleneksel anahtarların daha az gerekli hale geldiğini söyledi.

Franfurt Otomobil Fuarı’nda ”Açıkçası kaç insan buna ihtiyaç duyuyor?” diye soran Robertson, BMW müşterilerinin araçlarını çalıştırmak için anahtarlarını kontağa sokmak zorunda olmadıklarını vurguladı.

”Onları ceplerinden çıkarmıyorlar, o zaman neden taşımaları gereksin ki?” ifadelerini kullanan yönetici, şirketin anahtarlardan tamamen kurtulmak istediğini belirtti.

BMW, bu konuda yalnız değil, Tesla da konu hakkında benzer fikirlere sahip ve yeni Model 3’te anahtar olarak akıllı telefonlarını kullanılacağı marka tarafından açıklandı. BMW ve Tesla’yı takip etmesi beklenen diğer markalar ile birlikte geleneksel araç anahtarlarından kurtulmak, otomobil endüstrisi için bir sonraki mantıklı adım olacak gibi görünüyor.

‘‘Bunun mümkün olup olmadığını ve bunu sağlayıp sağlayamayacağımızı araştırıyoruz.’’ diyen Robertson ”Şu anda ya da gelecekte bu yapılacak.” diyerek markanın anahtarlardan kurtulma konusunda ne kadar ısrarlı olduğunu bir kere daha vurguladı.