i3 ve i8 modelleri ile elektrikli otomobil sektörüne giriş yapan BMW, bu sayede elektrikli otomobil sektörünün en başarılı markalarından biri haline geldi. Bir ilk niteliğinde olan modeller bu yüzden BMW için büyük önem taşıyor. Tüm bunlara rağmen her iki model de ikinci nesillerini göremeyebilirler. AutoNews’in adını vermediği bir BMW yetkilisinden aldığını iddia ettiği bu kararın henüz resmi olarak onaylanmadığı da belirtildi.

Geçtiğimiz hafta New york Otomobil Fuarı’nda da yine AutoNews’e konuşan BMW’nin elektrikli güç aktarma organı şefi Stefan Jurascheck, ”Bu otomobiller eşsiz. Bu iki otomobil, bir model ailesi oluşturmak için veya 5-10 farklı versiyonu olması için geliştirilmedi.” açıklamasında bulunarak bahsi geçen modellerinin yeni nesillerinin büyük bir ihtimalle BMW’nin planları arasında olmadığını söyledi.Ancak şimdilik üzülmenize gerek yok. i3 ve i8 modelleri yeni nesillere kavuşamayacak olsalar bile yakın zamanda üretimlerinin son bulması beklenmiyor. 2018 yılında güncellenen i3 ayrıca i3S versiyonuna da kavuşmuştu aynı zamanda i8 de yenilenerek Roadster versiyonu da sunmaya başladı.

Bunların dışında i Serisi modelleri 2020 yılının ardından i4 ie genişleyecek. Sıfır emisyonlu sedan otomobilin ilk ipuçları 2017 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilenen i Vision Dynamics Concept ile verilmişti. i4 ile Tesla Model 3 gibi modellere rakip olacak olan BMW ayrıca Tesla Model X ve Jaguar I-Pace’yi hedef alan elektrikli bir SUV model de planlıyor.