600 beygir güç ve 750 Nm tork üreten 4.4 litrelik çift turbo destekli motora ev sahipliği yapan BMW M5, 8 ileri otomatik şanzımanı iler gücünü dört tekerleğe birden aktarabiliyor. 0-100km/s hızlanma süresi 3.4 saniye olan aracın son hızı ise 250 km/s ile sınırlandırılmış. Teorikte oldukça etkileyici rakamlara sahip olan modelin pistlerde neler yapacağı ise merak konusuydu. Henüz yeni performanslı modelini Nürburgring’e çıkarmayan Alman üretici, M5’i ilk olarak Uluslararası Şangay Yarış Pisti’nde görmek istemiş gibi görünüyor.

2012’de DTM’i kazanan BMW’nin fabrika pilotu Bruno Spengler’in direksiyonunun başına geçtiği yeni nesil M5, Bavyeralı üreticiyi hayal kırıklığına uğratmadı ve oldukça hızlı bir tur atarak yeni rekoru ele geçirdi. 2:22.828 derece ile üretim modeli sedan otomobiller tur rekorunu 5 saniye geliştiren model, ne kadar potansiyelli bir otomobil olduğunu da bir kez daha göstermiş oldu.Rekor sürenin ardından açıklama yapan Spengler, ”Hız ve torkun dışında bence bu aracın asıl sırrı dengesinde yatıyor.” diye konuşurken BMW’nin bu konuda oldukça başarılı bir iş çıkardığını belirtti.

Yaptığı rekor süre ile güzel sinyaller veren aracın asıl sınavı ise Nürburgring’de olacak. BMW’nin M5’i ‘Yeşil Cehennem’e ne zaman çıkaracağını henüz bilmiyoruz ama Jaguar XE SV Project 8‘in 7.21.23 ile elinde tuttuğu rekoru zorlayacaklarını söyleyebiliriz.

Formula 1 yarışlarına da ev sahipliği yapan pistin genel rekoru ise bu sene Çin GP’sinde Mercedes-AMG F1 W08 EQ Power+ aracı ile 1.31.68 ile Richard Hamilton’un elinde.