BMW, 8 Serisi’nin üzerindeki kamuflajları hala kaldırmamış olsa da M850i xDrive’nin bazı teknik özelliklerini bizlerle paylaştı.

Yeni M Performance modelini, ‘büyüleyici sportiflik ve üstün konforun mükemmel uyumu’ olarak tanımlayan Alman üretici, M850 xDrive’nin kaputunun altında ise 530 beygir güç ve 750 nm tork üretebilen tamamen yeniden geliştirilmiş V8 motoa yer vermiş. 650i modelinde yer alan 4.4 litrelik V8 motor ile karşılaştırdığımızda ağırlığı aynı olan ünite, 68 beygir ve 100 Nm tork daha fazla üretebiliyor.

8 ileri otomatik şanzımanla gücünü yere aktaracak olan modelde aktif kilitli arka diferansiyele yer verilmiş. Ayrıca yeni model her ne kadar xDrive dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olsa da bu sistem gerekmedikçe gücünün çoğunu arka tekerleklere aktararak M850i xDrive’nin daha keyifli bir sürüşe sahip olmasını sağlayacak..

Bavyeralı üretici, aracın diğer özelliklerini açıklamadı ancak aracın güç ve tork değerlerini doğru tahmin eden önceki raporlara göre M850i xDrive, dört saniyenin altında 100 km/s sürate çıkabilecek. İddia edilen rakamlar doğru ise yeni model, 0’dan 100 km/s hıza 4.2 saniyede çıkan mevcut M6 Coupe’den daha hızlı olacak.M850i xDrive’nin ayrıntılı rakamlarını bilmesek de oldukça hızlı olacağını biliyoruz. BMW de bu hızlı araca yakışacak şekilde performans odaklı ekipmanlara yer verecek. Bu ekipmanların başında aktif direksiyon sistemi ve adaptif süspansiyon sistemi geliyor. BMW ayrıca, modelin “otomobilin güç dağıtımını gerçek bir şekilde yansıtan bir spor egzoz sistemine sahip olacağını” da söyledi.

Bunlarında dışında M850i xDrive, seçilen sürüş moduna göre ayarları değişebilen amortisörler ve dinamik denge kontrol sistemine sahip olacak. Sürüş modlarından bahsetmişken BMW, Sport ve Sport+ modlarında aracın güç dağıtımının ve motor sesinin fark edilebilir şekilde daha dinamik olacağını da belirtti.

İlk olarak 8 Serisi Coupe Concept’i ile yeni modelin ilk ipuçlarını veren BMW daha sonra ise 8 Serisi Gran Coupe konseptiyle daha fazla ayrıntıyı ortaya koymuştu. Teknik verileri de yavaş yavaş ortaya çıkan yeni BMW 8 Serisi’nin 15 Haziran’da tanıtılması planlanıyor. Yeni modelin satışına ise 2018 yılı bitmeden başlanması bekleniyor.