BMW, Almanya’daki Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nden CSL isim patenti aldı. Bimmer Post forumundan bir üyenin ortaya çıkardığı patentler M1 CSL, M2 CSL, M3 CSL, M4 CSL, M5 CSL, M6 CSL, M7 CSL ve M8 CSL olmak üzere tüm modelleri kapsıyor.

Patentleri alan BMW’nin otomobillerine yeni performanslı versiyonlar katma planları olduğunu açığa çıkardı. BMW M patronu Frank Van Meel’in yeni CSL logolu araçların tekrar üretileceğini açıklamasının ardından patentlerin ortaya çıkması da bu planların yakın zamanda gerçekleştirileceğini ortaya koydu.

CSL isim patentinin yanı sıra BMW, M1 CS’den M8 CS’ye kadar tüm modelleri için CS pantenti de aldı. CS logolu araçların ‘Coupe Sport’ kısaltması ile performanslı ancak günlük hayata daha uygun bir rol üstlenmesi planlanırken ‘Coupe Sport Light’ kısaltmasına sahip CSL logolu araçlar ise daha çok pist odaklı geliştirilecek.BMW’nin tüm modelleri için CS ve CSL patenti alması markanın tüm modelleri için bu versiyonları çıkaracağı anlamına gelmiyor. Markanın tüm patentleri almasının arkasında yatan önemli nedenler arasında hangi modelin CSL ve CS versiyonları alacağının açığa çıkmasına engel olmanın yanı sıra diğer markalar tarafından bu isimlerin kullanılmasının önüne geçmek olduğu düşünülüyor.

Bahsi geçen modellerden bir veya birkaçının bu versiyonlara kavuşacağı öngörülürken bu araçların yakın zamanda ortaya çıkması bekleniyor.

Not: BMW M4 CS görselleri kullanılmıştır.