BMW, amiral gemisi SUV modeli X7’nin konsept versiyonunu Frankfurt Otomobil Fuarı öncesinde gün yüzüne çıkardı.

Oldukça dikkat çekici devasa ön ızgaraya sahip olan X7 iPerformance kullanılan dikey tasarım elemanları ile heybetini bir kat daha arttırıyor. Aracın genelinde kullanılan metalik ayrıntılar araca şıklık katarken gömme kapı kolları da gövdeye pürüzsüz bir yapı kazandırmış. Aracın birbirine doğru uzanan ince stop lambaları markanın yeni tasarım felsefesini de ortaya koyarken kullanılan büyük alaşım jantlar ve panoramik cam tavan araçta dikkat çeken diğer ayrıntılar arasında. Aracın şarj soketi ise sol ön çamurlukta konumlandırılmış.

Aracın iç mekanı dış bölüme göre çok daha lüks ve zarif tasarlanmış. İki renkli deri koltuk, ahşap kaplama ve metalik ayrıntılara sahip olan aracın detayları 8 Eylül’de açıklanacak. Dijital bir gösterge paneline sahip olan araçta iDrive bilgi-eğlence sistemi ekranı ve yenilikçi bir direksiyon simidi sürücüsünü selamlıyor.X7 iPerformance hakkında yapılan söylentiler yeni modelin tamamen elektrikli olacağı yönünde olsa da BMW’nin araç hakkındaki fikirleri daha farklı gibi görünüyor. Alman markanın 740e iPerformance modelinde olduğu gibi 9.2 kWh’lik bataryaya sahip elektrik motoruna eşlik edecek dört silindirli turbo destekli bir motoru araçta kullanması bekleniyor.

Aracın üretim modelinde ise plug-in hybrid versiyondan farklı olarak en az 3 farklı motorun sunulacağı öngörülüyor. 335 beygir gücündeki 3.0 litrelik 6 silindirli TwinPower Turbo motorun giriş seviyesini oluşturması beklenirken 445 beygir gücündeki 4.4 litrelik TwinPower  Turbo V8 motor daha fazla güç isteyenler için sunulacak. X7 xDrive 40d modeli ise dizel motor tercih eden müşteriler için yerini alacaktır ancak bu konu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı.