BMW, Eylül ayında düzenlenecek olan Frankfurt Otomobil Fuarı öncesinde yeni M5 modelinin ayrıntılarını paylaştı.

Yeni modelin kaputunun altında önceden de belirtildiği gibi 600 beygir güce ve 750 Nm tork değerine sahip 4.4 litrelik M TwinPowe turbo V8 motoryatıyor. Gücünü 8 ileri otomatik şanzıman ile dört tekere birden aktarabilen performanslı sedan modelin 0’dan 100 km/s hızlanma süresinin 3.4 saniye olacağı belirtildi. Alman otomobil üreticisi aracın 0-200 km/s hızlanma değerinin ise 11.1 saniye olduğunu açıkladı. Aracın son hızı 250 km/s ile sınırlandırılmış ancak müşteriler, opsiyonel olarak M Driver paketini aldıklarında aracın son hızı 305 km/s oluyor.

Araçtaki en büyük değişiklik ise M modellerinde ilk defa kullanılacak olan dört tekerlekten çekiş sistemi olacak.  BMW’nin yüksek performanslı modeller arasında ‘duygusal olarak en çekici dört tekerlekten çekiş sistemi’ olarak belirttiği M xDrive sistemi, içlerinde arkadan çekişin de sunulduğu 3 farklı sürüş moduna sahip.

Aracın tasarım olarak ise küçük detaylar ile standart modelden ayrılıyor. Ön bölümde geniş hava girişlerine sahip agresif bir ön tampon yer alırken yeni model standart modellerden farklı olarak aerodinamik yan aynalara sahip. Karbon fiber takviyeli polimer(CFRP) bir tavan yapısına sahip olan model daha hafif ve sağlam yapısıyla dikkat çekiyor. Arka bölüme geçtiğimizde ise dörtlü egzoz çıkışı ve arka tampona entegre bir difüzör bulunuyor. Bagaj üzerindeki küçük spoyler ise araca şıklık kazandırmış.

M5 standart olarak 19 inçlik siyah ve gri renklere sahip jantlar ile birlikte geliyor. Bu jantlar yüksek performanslı frenlerin sahip olduğu altın rengindeki kaliperler ile güzel bir kontrast oluşturuyor. Bunun yanında müşteriler aracı 20 inçlik jantlar ve aracın ağırlığını 23 kg azaltanM karbon seramik fren sistemi ile birlikte de tercih edebilecek.

İç bölümde ise 3 kollu şık bir M direksiyon bizleri karşılarken Merino deri spor koltuklar ve özel alüminyum döşemeler oldukça dikkat çekiyor. İç mekanda da müşteriler için çeşitli opsiyonlar mevcut, güzel göründüğü kadar iyi bir yanal destek sunmayı vaat eden yeni geliştirilen M çok fonksiyonlu koltuklar bu seçeneklerden sadece biri.

Pek çok kullanıcı, kullanılacak dört tekerlekten çekiş sisteminin aracın ağırlığını olumsuz etkileyeceği yönünde düşünceye sahipti ancak BMW bu durumun böyle olmadığını gururla belirtti. Yeni modelin sahip olduğu 1855 kilogramlık ağırlığı ile selefinden yaklaşık olarak 90 kg daha hafif olduğu açıklandı.

BMW, M5  için Frankfurt Otomobil Fuarı’nın ardından sipariş almaya başlayacak. Yeni modelin Almanya satış fiyatı, 117.900 Euro’dan başlayacak.

İlk müşteriler, Frozen Dark Red adı verilen metalik kırmızı renge, parlak siyah detaylara ve 20 inçlik özel hafif alaşım jantlara sahip M5 First Edition versiyonunu satın alma hakkına sahip olacaklar. Bu versiyon, iç mekanda ise piyano siyahı detaylar, M çok fonksiyonlu koltuklar ve aracın bireysel model sırasını belirten bir küçük metal plaka yer alacak. 400 adet ile sınırlı olacak olan First Edition’u almak isteyen müşteriler ise fazladan 19.500 Euro ödemek zorundalar.

Yeni BMW M5’in ilk teslimatlarının 2018 yılının bahar aylarında gerçekleşmesi bekleniyor.