BMW, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yeni elektrikli aracını tanıttı ancak marka herkesi şaşırtarak i3 ve i8 modelleri arasında konumlandırılacak olan modeli i5 adı altında değil, i Vision Dynamics olarak lanse etti.

i Vision Dynamics konseptinin tasarımının, görselleri ortaya çıkan i5 modelinden çok daha gösterişli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Alman şirket, i Vision Dynamics’in üretileceğini doğrularken üretim tarihi vermekten kaçındı.

Bavyeralı üretici aracın detaylı teknik verilerini henüz açıklamadı ancak elektrikli modelin 0’dan 100 km/s hıza 4 saniyenin altında ulaştığı ve aracın 200 km/s hızın üzerine çıktığı belirtildi. Aracın menzilinin ise yaklaşık olarak 600 km olduğu söyleniyor.Konsept modelde tıpkı i7 iPerformance Concept’te olduğu gibi geniş böbrek ızgaralara yer verilmiş. Sadece bir tasarım ögesi olarak kullanılan ızgara ise içten yanmalı motora sahip olmayan araçta herhangi bir soğutma işlevine sahip değil.

Geniş ızgaranın yanında ince LED farlar ile donatılan aracın ön tamponunda frenleri soğutmak için dikey hava kanalları bulunuyor. Diğer konsept modellerde olduğu gibi geleneksel yan aynaların yerini kameralara bıraktığı araçta maksimum menzil için aerodinamik jantlara yer verilmiş.

Arka bölümde de LED aydınlatma organlarına yer verilirken arka tampon ön bölüme göre oldukça sade tasarlanmış.

Araç hakkında konuşan BMW AG Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Fröhlich, ”Burada, hayalci çözümler ve geleceğe hazır konseptler ilk defa gerçeğe dönüşüyor. Ancak BMW i, diğer markalarımız için yeniliklerin öncüsü olarak görev yapıyor. BMW i Vision Dynamics, elektrikli BMW modellerinin nasıl olacağını göstermemize olanak sağlıyor. Ve BMW, tarihi boyunca hayalleri gerçeğe dönüştürme yeteneğini göstermiştir.’’ ifadelerini kullandı.