Bosch’un ortaya koyduğu karbondioksit emisyonunu sıfıra indiren yakıt sayesinde içten yanmalı motorların bir süre daha hayatımızdan çıkmayacağını söyleyebiliriz.

Otomotiv parçaları tedarikçisi, içten yanmalı motorların karbon emisyonunun 0’a inmesini sağlayan sentetik yakıt için üretim çalışmalarını başlattı. Eğer çalışmalar başarılı olur ise 2050 yılına kadar Avrupa’da karbondioksit miktarında 2.8 milyar tonluk azalma bekleniyor.

Bosch’un çalışmaları, sera gazının hammaddeye dönüştürülebileceğini ve daha sonra petrol, dizel veya doğalgaz haline gelebileceğini ortaya çıkarmış.

Robert Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Volkmar Denner :’’Yakın zamana kadar, karbon-nötr yanmalı motorlar sadece rüyaydı. Şimdi ise, yakın zamanda gerçek olabilir. İşin sırrı, üretim sürecinde karbondioksiti yakalayan sentetik veya karbon-nötr yakıtlarda gizli. Sentetik yakıtlar, benzinli ve dizel motorlu arabaları karbon-nötr hale getirebilir ve bu nedenle küresel ısınmayı sınırlamaya önemli katkıda bulunurlar. “diye konuştu.

Bosch, eğer sentetik yakıt ile birlikte bir hibrit geliştirilirse 160.000 kilometrenin üzerindeki kullanımlarda bu tür bir hibritin elektrikli bir otomobilin maliyetinden daha ucuz olabileceğini belirtti.