Büyümüş bir CLS’den çok daha egzotik bir canavar. | Mercedes-Benz AMG GT Coupe

AMG’nin yeni GT dört kapılısını adı dışında CLS 63 ile benzeştirmek için büyük bir hata yapmak gerekiyor. AMG’nin yeni CLS’nin 63 türevini üretmeyeceği düşünülünce, bu model eylülde satışa sunulduğunda gamda tam da olması gereken yeri dolduracak. Dört kapılı ve bolca beygire sahip coupe bu coupe Audi, Porsche BMW’ye migren ağrıları yaşatmak için gelecek.

SLS ve AMG GT gibi bu da Mercedes-AMG’nin bağımsız olarak ürettiği bir otomobil. Yani güncel bir Mercedes modelinin güçlendirilmiş bir türevi değil. CLS’ye benziyor olsa da, iki otomobil yan yanayken aralarındaki farklar hemen göze çarpıyor. GT’nin farlarının farklı, GT’nin belinin ince, CLS’ninse kalın, GT’nin tavanının daha akıcı bir çizgiye sahip olduğunu anlıyorsunuz. Çünkü GT bir hatchback. CLS ve E-Sınıfı aynı platformu paylaşıyor olabilir ama GT’nin temelleri daha kendine özel. İz açıklığı CLS’ninkinden daha geniş, aks aralığı daha kısa ve süspansiyonu bir şekilde daha farklı. Havalı veya geleneksel yayların mı kullanılacağı, motor seçeneğine göre değişiyor.

Evet, motorlar. Çift turbolu 4.0 lt V8, 4Matic dört tekerlekten çekiş sistemi ve 9 ileri otomatik şanzıman E63’ten alınmış. Yine E63’teki gibi otomobilin S ve S olmayan GT 63 türevleri olacak. S versiyonu 640 bg ve 900 Nm tork üretecek. Drift Modu da standart. Sıralı 6 silindirli GT 53 versiyonunda 48V’lik elektrik sistemi ve 435 bg’lik turbo motoru destekleyecek bir de elektrikli kompresör yer alacak.

En güçlü dört kapılı GT’nin, yani AMG GT63S’in iki tondan daha fazla olan ağırlığına rağmen 0-100 km/s hızlanmasını 3.2 sn’de tamamlayacağı ve 314 km/s’ye ulaşacağı söyleniyor. Umarız dört tekerlekten yönlendirme sistemi otomobilin stabilitesine yardımcı olur. Otomobilin fiyatıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı ama fiyatının makul olacağını söylemek zor. Anlaşılan Panamera Turbo S E-Hybrid’in kıyameti yaklaştı.

test