Lastik üreticisi Continental, elektrikli araçlar için özel olarak tasarlanmış yeni bir tekerlek konsepti ve fren sistemi ortaya koydu. New Wheel Concept olarak adlandırılan sistem jant ve freni bir arada sunuyor.

Geleneksel fren sistemlerinin aksine, Continental’in çözümü, göbeğe tutturulmuş yenilikçi yıldız şeklindeki bir sistem içeriyor. Fren kaliperi ise daha sonra aksın tekerlek taşıyıcısına bağlanıyor ve disk de yıldız şeklindeki taşıyıcı ile birleşiyor.

Marka tarafından, bu karmaşık tasarımın birçok iyi yanı olduğu belirtiliyor. İlk olarak bu sistemin geleneksel jant ve fren sisteminden daha hafif olduğu iddia edilirken ayrıca bu sistemin standart sisteme göre daha sessiz çalışacağı ifade ediliyor. Bunlara ek olarak yeni sistemin ömrünün şuanda kullanılan sistemlere oranla çok daha uzun olacağı marka tarafından belirtiliyor. Aslında bu rejeneratif fren diskleri o kadar az aşınıyor ki aracın ömrü boyunca dayanabiliyorlar. Kullanıcıların yapması gereken tek şey ise gerektiğinde fren balatalarını değiştirmek.Benzersiz tasarım hakkında konuşan Continental yöneticisi ‘’Elektrikli modellerde sürücünün sürtünmeli fren sistemlerinde mümkün olduğunca az enerji harcaması çok önemlidir.’’ diye konuştu.

Konuşmasına devam eden yönetici, ‘’Yavaşlama sırasında aracın momentumu, menzil artışı sağlamak için jeneratörde elektrik enerjisine dönüştürülür. Bu nedenle sürücü fren pedalını kullanmaya devam etmesi önemli ancak bu tekerlek frenlerinin de aktif olduğu anlamına gelmiyor.’’ ifadelerini kullandı.

Henüz gerçek yol koşullarında denenmeyen sistem, sunduğu hafif yapı ve rejeneratif fren ile önümüzdeki yıllarda hayata geçebileceğini gösteriyor. Henüz ciddi testlerden geçmeyen sistem, dayanıklılık testlerini de geçerse ortaya koydukları ile otomobil dünyası için önemli bir adım olabileceğini şimdiden söyleyebiliriz.