Dacia’nın elektrikli bir araç üreteceği hakkında iddialar bir süredir devam ediyordu. Markanın Avrupa patronu Jean Christophe Kugler yaptığı açıklana ile sıfır emisyonlu bir araç üretmek istediklerini doğruladı.

Renault-Nissan ortaklığının kanatları altında olan firma, bu markaların elektrikli araçlar konusundaki tecrübesini kullanacaktır. Şirketin yetkilisine göre Dacia’nın üreteceği elektrikli araçlar ‘şok edici şekilde ucuz’ olacaklar.

Kugler konu hakkında, ‘Marka alanımızı değiştirmeyeceğiz. Renault-Nissan ortaklığının gücünden ve kanıtlanmış teknolojisinden yararlanacağız ve bu teknolojiye Dacia’ya uyarlayacağız.’ ifadesini kullanırken ayrıca ‘Tüm teknolojiye sahibiz. Ortaklığın bir parçası olmanın anlamı, bir teknolojiye ihtiyacımız olduğunda onu almamızdır. Görüşme yapmamıza gerek yok.’ diyerek Renault-Nissan ortaklığının kullandığı teknolojiyi kullanmak istediklerini ifade etti.

Dacia’nın sıfır emisyonlu aracının ne zaman ortaya çıkacağı hakkında henüz net bir bilgi yok ancak Kugler araç hakkında, ‘daha gelişmiş otomobillerimiz ve daha gelişmiş teknolojilerimiz(Renault-Nissan) ile aramızda 3-4 yıllık bir fark var. Ancak bu teknolojiler daha uygun fiyata kavuştuğunda biz de kullanacağız.’ diyerek tam bir zaman vermedi. Marka o zamana kadar uygun fiyatlı araç üretme rolünü üstlenmeye devam edecek.

Yapılan iddialara göre elektrikli Dacia, geçtiğimiz yıl geliştirilen ve NEDC verilerine göre menzili 400 km’ye çıkarılan Renault Zoe altyapısını kullanacak.

Marka hakkında yapılan iddialar arasında Adaptif Hız Sabitleyici gibi yarı otonom sistemler de bulunuyor.

Not: Yeni Dacia Duster görseli kullanılmıştır.