Daimler’in Mercedes-Benz markalarını 3 ayrı gruba ayırabileceği iddia edildi. İddiaya göre, Daimler CEO’su Dieter Zetsche ve finans direktörü Bodo Uebber, Mercedes-Benz otomobillerini ve minibüslerini, Mercedes-Benz kamyonlarını ve otobüslerini ve Mercedes-Benz finansal servislerini bölmek için zaten bir plan yapmış durumda.

Bu yeni kurumsal holding yapısı, şirketin finans hizmetleri koluna eklenmesi beklenen mobil servislerin de görüşüleceği 5 Nisan 2019’daki yıllık genel kurula kadar hazır olabilir.

Şirketin bir sözcüsü, ortaya çıkan bu haberler üzerine “Daimler, sürekli değişen rekabet ortamına ve pazara uyum sağlayabilmek için en uygun stratejik konumlandırma ve yapısal kurulumunu gözden geçiriyor.” ifadelerini kullandı.

Analistler, Daimler’in Mercedes-Benz’i üç bölüme ayırarak şirketin daha fazla değerleneceğine inanıyorlar. Gelen raporlar Mercedes-Benz kamyon ve otobüslerinin tek başına 36 milyar dolar değerinde olduğunu belirtiyor. Ayrıca, şirketleri ayırmak markanın otonom ve elektrikli araç hedefleri için gereken para miktarını borsadan karşılayabilmesine de olanak sağlayabilir.