Fiat Chrysler, ABD pazarındaki 646,394 adet Dodge Durango ve Jeep Grand Cherokee’yi geri çağırıyor. Sebebinin ise hatalı işleyen frenler olduğu düşünülüyor.

Bu çağrı 2011 – 2014 yılı modelleri için geçerli. Bu modellerin fren servosu korumalarının yeniden montaj için teftiş ettirilmesi gerekiyor. Frenlerin eskimesine su basıncının etki etmiş olması muhtemel ki bu da kaza ve yaralanma risklerini arttırıyor.

Fiat Chrysler, “Korumaların görevi, servoların su tarafından aşınmasını engellemek. Su, içeri girmesi halinde aşınma veya donma yaparak frenlerin işlevlerini yitirmesine sebep olabilir.” dedi. “Su sebebiyle kaybedilen servo, yine de ABD federal güvenlik standartlarına uygun şekilde fren fonksiyonunu yerine getirebilir. Ancak müşteriler fazla sert bir fren pedalıyla karşılaşabilirler” diyerek ekledi.Fiat Chrysler bu durumlardan biriyle karşılaşılması durumunda, müşterilerine araçları aldıkları satış noktasıyla iletişime geçmelerini önerdi. Ve kesinlikle bu durumdan dolayı yaşanan bir kazadan haberlerinin olmayıp, sadece muhtemelen ilgisi olabilecek bir kazanın mevcut olduğunu bildirdi.

Araçlar geri çağrılmaya kasımın başında başlanacak ve tamir, değişimler için ücret talep edilmeyecek.  Bu durum Kanada’da 42,304 ve Meksika’da 21,139 aracı kapsıyor.

Fiat Chrysler son olarak bu durumun “2014 yılında geri çağırılıp değiştirilen korumalar ile doğrudan alakalı olduğunu ve söz konusu araçların aynı araçlar olduğunu” belirtti. 2014’te çağırılan araçların %95’i servise alınmıştı. Fakat garanti belgesinin tekrar gözden geçirilmesiyle sonuçlanan bir iç bir soruşturmada bazı araçlara yanlış montaj uygulandığı ortaya çıkmıştı.