Dünyada Yılın Otomobili Ödülleri sahiplerine bir adım daha yaklaştı. Bu prestijli ödül için geri sayım devam ederken bu yılki finalistler de açıklandı.

Yılın Otomobili kategorisinde 82 otomotiv gazetecisinin oylarıyla finale kalan 6 crossover ve 4 otomobil seçildi. 2018 yılının finalistleri arasında Alfa Romeo Giulia, BMW X3, Kia Stinger, Land Rover Discovery, Mazda CX-5, Nissan Leaf, Range Rover Velar, Toyota Camry, Volkswagen T-Roc ve Volvo XC60 modelleri bulunuyor.

Merakla beklenen bir diğer kategori olan Yılın Lüks Otomobili adayları da belirlendi. 2018 yılında Audi A8, BMW 6-Serisi Gran Turismo, Lexus LS, Porsche Cayenne ve Porsche Panamera bu ödül için yarışacak.Oldukça dikkat çekici bir kategori olan Yılın Performans Otomobili ödülü için ise BMW M5, Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio, Audi RS 3 Sedan, Honda Civic Type R ve Lexus LC 500 modelleri finale kaldı.

Yıllar geçtikçe çevreci otomobillerin önemi artarken gelişen teknoloji ile birlikte elekrikli otomobillerin de eklendiği Yılın En Çevreci Otomobili ödülü için BMW 530e iPerformance, Chevrolet Cruze Diesel, Chrysler Pacifica Hybrid ve Nissan Leaf yarışacak.

Neredeyse B segmenti otomobillerin yarışı haline gelen Yılın Şehir Otomobili için de Ford Fiesta, Hyundai Kona, Nissan Micra, Suzuki Swift ve Volkswagen Polo modelleri arasından bir tercih yapılacak.

Son olarak Gordon Murray gibi uzmanlar tarafından belirlenen Yılın Tasarım Ödülü için ise 5 otomobillik bir liste hazırlanmış. Bu ödül için yarışacak araçlar arasında ise Citroen C3 Aircross, Lexus LC 500, Range Rover Velar, Renault Alpine A110 ve Volvo XC 60 bulunuyor.

Her bir kategori için aday listeler Cenevre Otomobil Fuarı sırasında daraltılacak finale bir adım daha yaklaşılacak. Kazanan marka ve modeller ise 2018 New York Otomobil Fuarı’nda ödüllerine kavuşacaklar.