P100D’nin en sert ve hafif hali pistlere hazırlanıyor.

Bugün, Electric GT şampiyonası için hazırlanmış bu özel Tesla ile karşınızdayız. Evet gerçek bir “Tesla yarış arabası”.

Arabanın en yüksek hızı 155mph(249kmh) olabilir lakin bence bir Tesla’yı, Tesla yapan şey zaten ivmelenmesidir. Bu araç 0‘dan 100‘e 2,1 saniyede çıkıyor. Evet 2,1 saniye. Siz bu cümleyi okuyana kadar bu “Yarışçı Tesla” 100 km/s hıza çıktı bile. Eminim ki muazzam bir his olmalı. Bu başarının ardında ise iki temel etken var: 778 beygir ve ciddi derecede ağırlıktan kurtulma.

Ne kadar mı ciddi? İç kısmında ki çoğu yeri at ve dokunmatik ekranı kapat gitsin(arabayı pilot sürecek zaten oto-pilota ne hacet?).  Aracın içinde aracın gitmesini, durmasını ve dönmesini sağlayan şeyler kalsın. Özel bir yarış direksiyonu da kabinin içinden son notumuz olsun. Aracın alt tarafında ise özel bir soğutma ve süspansiyon sistemi kullanıldığını belirtelim.egt_ib_life_jm_0032

Bu modlara sahip aracımızın dışında, pistte dönecek olan arabaların çoğu standart P100D’ler olacak. Bu arada, bu araçların hangi pistlerde döneceğini merak ediyorsanız hemen söyleyelim: Nürburgring, Catalunya, Zandvoort, Mugello, Estoril, Paul Ricard ve Brands Hatch.

Yarış formatından bahsetmek gerekirse hemen kısa bir özet geçelim. Her pistte biri sabah biri akşam olmak üzere iki yarış olacak.  20 dakikalık bir antrenman seansı, 20 dakikalık sıralama turu seansı ve 60 km’lik gündüz yarışı ile 60   km’lik akşam yarışı gerçekleştirilecek. 10 takım 20 sürücü ile kozlarını paylaşacak.

Dikkat ederseniz yarışta P100D’ler kullanılacağını belirttik. Daha önceden 85D’ler ile yapılacağı belirtilmişti.  Electric GT şampiyonasının organizatörlerinin aklında arkadan itişli P85 ile yarış yapmak vardı. Ancak yeni modelinin üstün performansı onların da fikirlerini değiştirdi.

Eğer Electric GT şampiyonasını izlemek isterseniz, YouTube dahil olmak üzere çeşitli sitelerden yayınları izleyebileceğinizi hatırlatalım. Aynı model araçlarla yarışan sürücülerin rekabeti ilginç olacaktır. Hatta bu şampiyona standart araba yarışları için bir dönüm noktası olabilir. Kim bilir, belki de yarın araba yarışlarına da çevrecilik şartı gelir.son

Bu yarışlar için hazırlanmış P100D’ye gelirsek, şu an için en çok arzu edilen Tesla olabilir. Bence bu durum bize Tesla’nın gelecekte pistlerin yeni hakimi olacağını gösteriyor. Sizce ben mi hayalperestim yoksa Tesla pistlere de “sessiz sessiz” geliyor mu?