Hyundai, yeni SUV modeli Kona’nın elektrikli versiyonunu ortaya çıkardı. Uzun süren teaser kampanyalarının ardından tanıtılan model, iki farklı motor seçeneği ile birlikte sunulacak.

Giriş seviyesinde 135 beygirlik elektrik motor sunan Hyundai Kona Electric, 39.2 kWh’lik bataryasıyla 300 km’lik menzil sunacak. Modelin 0-100 km/s hızlanma değeri ise 9.3 saniye olarak açıklandı.

Aracın üst versiyonu ise 204 beygir güce sahip olacak. 64 kWh’lik bataryaya sahip olacak olan üst versiyonun menzilinin ise 470 km olduğu belirtildi. Güçlü model, 0’dan 100 km/s hıza çıkmasını 7.6 saniyede tamamlarken her iki versiyonun da son hızlarının 167 km/s olduğu açıklandı.

Elektrikli modellerin en çok tartışma yaratan batarya dolum süreleri konusunda da başarılı bir iş ortaya koyan Hyundai, her iki versiyonun da 54 dakikalık sürede bataryalarının %80’inin doldurulabildiğinin altı çizdi.

Ayarlanabilir rejeneratif fren sistemine ev sahipliği yapan Hyundai Kona Electric’te ayrıca bu sistemin gücünün sürücü tarafından ayarlanabilmesine olanak sağlayan bir pedalı da direksiyon simidine entegre edilmiş.Elektrik motoru ile birlikte yeni teknolojilere de kavuşan araçta dijital gösterge tablosu ve 7 inçlik bilgi-eğlence sistemi ekranına yer verilmiş. Kona Electric’te sunulan bilgi-eğlence sisteminde Apple CarPlay ve Android Auto gibi birçok bağlantı sistemi de yer alıyor. Sürücü ve yolcu koltuğunu ayıran yeni bir orta konsola ev sahipliği yapan aracın vites değiştirme işlevi sunan tuşları da bu bölümde yer alıyor. Bu bölümün altında ise eşya saklama gözlerine yer verilmiş.

Kona Electric, birçok sürücü asistanı sistemlerini de içinde barındırıyor. Hyundai, dur-kalk özelliğine sahip adaptif hız sabitleyici, yaya algılama özelliğine sahip acil durum otonom fren sistemi, kör nokta uyarı sistemi ve arka çapraz trafik uyarı sistemi gibi birçok sürücü asistanı sistemine yeni elektrikli SUV modelinde yer vermiş.

Tasarım anlamında ise standart Kona’nın çizgileri korunurken elektrikli bir otomobil olmasından ötürü Kona Electric ön ızgarasına veda etmiş. Hyundai logosu da iki ön farı birleştiren iki şeridin ortasına taşınmış.

Hyundai Motor Avrupa Pazarlama ve Ürün Başkan Yardımcısı Andreas-Christoph Hofmann aracın tanıtımı ile birlikte, “Tamamen Yeni Kona Electric’i piyasaya sürerek iddialı ekonomik otomobil stratejimizi ileriye taşıyoruz.” ifadelerini kullanırken, ”Bu, SUV karoseri ile elektriği uyumlu bir şekilde birleştiren bir otomobil. Hyundai’nin gelişen karakterini temsil ediyor. Hyundai Motor ile gelecek şimdi!” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Avrupa pazarında sunulan ilk elektrikli B segmenti SUV olma özelliği taşıyacak olan yeni Hyunda Electric’in lansmanı Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek.