Yeni Seat Leon Cupra R, markanın ateşli hatchback modelinin en güçlü ve en özel versiyonu olarak dikkat çekiyor. Tüm bunlara ek olarak Seat’ın performans markası Cupra’nın da gelecek planlarına ışık tutan ilk model olma özelliği taşıyor.

Üretimi 799 adet ile sınırlı olacak olan Cupra R’nin 499 adedi manuel şanzımanla donatılırken kalan 300 adet ise DSG şanzıman ile eşleştirilmiş. Manuel şanzımanlı versiyonlar 2.0 litrelik turbo motorundan 310 beygir güç elde ederken DSG’li versiyonlar ise 300 beygire sahip olacak. Her iki şanzımanla da aracın 0-100 km/s hızlanma süresi 5.8 saniye olarak açıklanırken araçların son hızı ise 250 km/s ile sınırlandırılmış.

Gücünü ön tekerleklere aktaran araç özel ayarlanmış adaptif süspansiyonlar ve elektronik sınırlı kaydırmalı diferansiyel ile donatılmış. Standart modelde göre daha farklı kamber açılarına sahip olan araç ayrıca daha büyük Brembo fren disklerini de içinde barındırıyor. Elden geçirilen direksiyon sistemi ve geliştirilen egzoz sistemi araçta bulunan yenilikler arasında.Leon Cupra R, standart Cupra modelinden farklı olarak sahip olduğu bakır renkli ayrıntılara, karbon fiberden yapılmış yeni ön splitter, arka spoyler, yan marşpiyeller ve arka difüzörün sunulduğu yeni aerodinamik detaylara sahip. İspanyol marka yeni parçalar ile birlikte aracın aerodinamik verimliliğinde standart versiyona göre %12.5’luk bir iyileşme olduğunu vurguluyor.

Dış tasarımı ile farkını ortaya koyan Cupra R iç mekanda da sürücüsüne özel bir versiyonun içinde olduğunu hatırlatıyor. Gösterge tablosunda, havalandırma ızgaralarında ve konsolda yer alan bakır renkli detayların yanında Alcantara direksiyon simidi, vites topuzu ve yine bakır renkli dikişlere sahip spor koltuklar aracın Cupra R olduğunu vurguluyor.

Siparişleri alınmaya başlanan araçların 2017 yılının sonunda sahiplerine ulaştırılması planlanıyor.