Nio EP9, Radical SR8LM’ye ait olan ve yıllardır kırılamayan rekoru kırdı.

Yıllardır Nürburgring’de kırılmayı bekleyen bir rekor vardı: 6:48:00. Radical SR8LM’ye ait bu rekora en çok yaklaşan, soru işaretleri de olsa, Huracán olmuştu. Ancak artık  Radical’de ikinciliğin tadına bakabilir. Sessiz, sedasız rekorlar kıran Nio EP9’un, Nürburgring’in en hızlı elektrikli aracı olduğu haberini yayınlamıştık. Ancak EP9, hem kendi rekorunu, hem de Nürburgring rekorunu tazeleyerek kalitesini ispat etti. 6:45:90. Böylelikle, başına elektrik koyun veya koymayın, kendileri ünlü pistin en hızlı yol aracı unvanına kavuşmuş oldu.

Ancak böylesine muhteşem ve çevreci otomobile sadece sınırlı sayıda insan sahip olabilecek. Hemde oldukça sınırlı. Nio, sonradan üreteceği araba sayısını arttırmasına rağmen şuan sadece 6 adet EP9 bulunuyor ve maalesef sadece Çin pazarında satışa sunuldu. Kısa bir hatırlatma yapmak gerekirse EP9, 1 megawatt(1342 bg) güç üretebilen, 0-200  hızlanmasını 7.1 saniyede tamamlayan ve 312 kmh en yüksek hız değerine sahip bir araç.

Bu araç ile ilgili önemli bir detay daha var: EP9’un hızlı gitmesi için bir sürücüye de ihtiyacı yok. Geçtiğimiz Şubat ayında Ciruit of the Americas pistinde kendi kendini sürdü ve 2:40:33 gibi bir süre elde etti. En yüksek hız olarak 257kmh hıza ulaştı. Bu deneme sırasında aracın içerisinde bir sürücü bulunuyordu ancak Nio’nun ifadesine göre tur “hiçbir müdahale olmaksızın” tamamlandı.