Fiat Punto, Euro-NCAP tarafından yapılan testlerde güvenlik derecelendirmelerinde sıfır yıldız alan ilk model oldu.

2005 yılından bu yana yapılan küçük değişikliklerle günümüze kadar gelen yaşlı model Euro-NCAP’in yeni standartları ile baş edemedi ve sıfır yıldızda kaldı.

Yetişkin ve çocuk güvenliğinin yanı sıra yaya korumasında iki yıldız alan modelin sürücü asistanı ve çarpışma önleme sistemlerinin eksikliği nedeniyle toplam skoru ‘0’ yıldız olarak belirlendi.

Euro NCAP Genel Sekreteri, otomobil almayı düşünen kişileri uyararak, araba almadan önce kurumun internet sitesini kontrol etmeleri ve en güncel değerlendirmeler sonucu ‘5’ yıldız elde eden modelleri tercih etmeleri konusunda telkinlerde bulundu.

Euro NCAP, tüketicilerin yeni otomobillerle adil bir karşılaştırma yapabilmeleri için yakın geçmişte pek çok modelin derecelendirmesini güncelledi. Güncellenen araçlar arasında Toyota Yaris, Toyota Aygo, Alfa Romeo Giulietta, Ford C-Max ve Grand C-Max, Opel Karl, DS3 ve Fiat Punto modelleri yer alıyor.

Beş yıldızlı derecesini koruyan Toyota Yaris hariç, diğer modellerin çoğu bu yılki güvenlik testlerinde üç yıldıza düştü. Toyota’nın bir diğer modeli olan Aygo ise opsiyonel donanımla birlikte dört yıldız alabildi.

Teste giren yeni araçlar arasında Hyundai Kona, Kia Stinger, BMW 6 Serisi ve Jaguar F-Pace beş yıldız ile ödüllendirilirken yeni Dacia Duster ve Kia Stonic ise üç yıldızda kaldılar. Duster ve Stonic opsiyonel donanımlarla teste girdiklerinde ise beş yıldız almayı başardılar.