Felipe Massa, uzun Formula 1 kariyerine son noktayı koymaya hazırlanıyor. Brezilyalı pilot önümüzdeki sene Williams’ın direksiyonunda olmayacak. Geçtiğimiz sene sonunda da emekliliğini açıklayan pilot, Bottas’ın Mercedes’e gitmesinin ardından kararından vazgeçerek yeniden Williams’ın koltuğuna geçmişti. Williams emeklilik kararı için Massa kadar istekli olmasa da Brezilyalı pilot bu sefer kararında ısrarcı olacak gibi görünüyor.

Formula 1 kariyerine 2002 yılında başlayan Massa, Ferrari’deki 1 sezonluk test pilotluğu macerasının ardından 2004 yılında yeniden pistlere dönmüştü. Kariyerinde Sauber, Ferrari ve son olarak da Williams için yarışan pilot toplamda 11 yarış zaferine sahip. En başarılı sezonunu 2008 yılında Ferrari ile geçiren Brezilyalı, oldukça büyük tartışmalara neden olan son yarışın ardından İngiliz pilot Lewis Hamilton’un sadece 1 puan gerisinde sezonu ikinci olarak tamamlamıştı.‘‘Takımım ile birlikte çok keyifli bir 4 yıl geçirdim, ancak Formula 1 kariyerim bu sezon ile birlikte son buluyor.’’ diyen Massa, ‘‘Sezonun son iki yarışı olan Brezilya ve Abu Dhabi’ye hazırlanırken birçok güzel anıyı da beraberimde götürüyorum. Oldukça heyecanlı olacaklar, kariyerimi yüksek puanlarla bitirmeyi ve yeni bir kariyere adım atmayı dört gözle bekliyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Formula 1 kariyerine nokta koymaya hazırlanan Massa’nın Formula E veya DTM yarışlarında boy göstermesi bekleniyor. Massa’nın ayrılmasının ardından bir diğer soru işareti de Williams’ın Brezilyalı pilot yerine takıma kimi dahil edeceği? Williams’ın mevcut pilotu Lance Stroll’un yanına eski pilotları Robert Kubica veya Paul di Resta’yı getirebileceği konuşulurken Toro Rosso’dan ayrılan Daniil Kvyat’ın da seçenekler arasında olduğu öğrenildi.

Williams’ın dışında Toro Rosso ve Sauber’in de önümüzdeki sene hangi pilotlarla yarışacağı henüz netlik kazanmadı. Bu yaz dönemi, adı geçen takımlar için oldukça sıcak geçeceğe benziyor.