Ferrari 488’in pist odaklı versiyonu Pista’yı resmi olarak tanıttı. Süper otomobilin geçtiğimiz gün sızdırılan görsellerinin ardından İtalyan marka vakit kaybetmeden yeni modellerinin görsellerini ve tenik verilerini internet üzerinden paylaştı. Ferrari 360 Challenge Stradale, 430 Scuderia, and 458 Speciale modellerinin ardından Ferrari’nin özel versiyonlarına eklenen 488 Pista, McLaren 720S’i tahtından indirmek istiyor.

488 GTB modelinde de kullanılan 3.9 litrelik turbo beslemeli V8 motorun güncellenmiş bir verrsiyonunu kullanacak olan 488 Pista 721 beygir güç ve 770 Nm torka sahip. Ferrari tarihindeki en güçlü V8 motora sahip olma özelliği taşıyan Pista ayrıca standart 488’den yaklaşık 10 Nm fazla tork değerine sahip. Bu etkileyici verilerin yanında 488 Pista’nın 0-100 km/s hızlanması süresinin ise sadece 2.85 saniye olduğu belirtildi. Yeni modelin 0-200 km/s hızlanması ise 7.6 saniye, bu değer McLaren 720S’den 0.2 saniye daha iyi. 488 Pista’nın son hızının 340 km/s’nin üzerinde olduğu açıklanırken yeni model sahip olduğu 1.280 kg ile standart versiyondan 90 kg daha hafif.Ferrari’nin FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’ndan ve bir kez düzenlenen Ferrari Challenge serisinden edindiği tecrübeler ile geliştirilen otomobilde yere basma kuvvetini yüzde 20 oranında artırmak için bir dizi aerodinamik elemanlara yer verildiği belirtildi. Daha büyük bir arka spoylere yer verilen Pista’da ayrıca F1’den ilham alan S-kanalı, geliştirilmiş ön hava girişleri ve agresif arka difüzör gibi birçok aerodinamik parçaya yer verilmiş. Elden geçirilen bu parçalar aracın yere basma kuvvetini arttırırken aynı zamanda aracın daha vahşi görünmesine de katkıda bulunuyor.

Aracın gövdesinde ve motorunda yapılan geliştirmelerin yanı sıra 488 Pista, markanın en yeni ve gelişmiş sürüş teknolojilerine de ev sahipliği yapıyor. Side-Slip Angle Control 6 araç savrulma kontrol sisteminin standart olarak sunulduğu araçta E-Diff3 diferansiyel sistemi, F1-Trac çekiş sistemi, manyetik destekli süspansiyon sistemi de yine yapılan yenilikler arasında. Ayrıca fren kaliperlerinin üzerindeki baskının otomatik olarak ayarlanabilmesine olanak sağlayan Ferrari Dynamic Enhancer olarak adlandırılan sistem de yine Pista’da yer alıyor.

Ferrari’nin yeni süper otomobili hakkında daha fazla bilgiye aracın Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılacak lansmanından sonra ulaşabileceğiz.