Sadece 39 adet üretilen Ferrari 250 GTO’lardan birine sahip olmak oldukça zor. Oldukça az sayıda üretilen model, 1960’ların ortasına damga vurmuştu. Günümüzde bu modeli satın almak için ise 10 milyonlarca doları gözden çıkarmak gerekiyor. Ancak Ferrari, bu efsanevi modeli yeniden üretime geçirebilir.

Geçtiğimiz hafta Cenevre Otomobil Fuarı’nda gazetecilerle bir araya gelen Ferrari patronu Sergio Marchionne, 250 GTO’nun yeniden üretilebileceğini söyledi.

TopGear’a konuşan Marchionne, ”Cevabım evet ancak devam niteliğinde bir otomobil olabilir.” yanıtını verirken, ”Jaguar’ın ‘Lightweight’ modelleriyle yaptığı şey akıllıca, ancak 250’yi yeniden icat etmek zor bir iş ve geçmişin ganimetleriyle yaşamak, içine girmek için kötü bir alışkanlık olabilir. Ama kesinlikle bu konuşuluyor ve umarım önümüzdeki birkaç yıl içinde size bir şeyler gösterebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Marchionne’nin açıklamasında bahsettiği model ise Jaguar’ın birkaç yıl önce sınırlı üretimle yeniden hayat verdiği Lightweight E-Type. Jaguar daha sonra XKSS ve şimdi D-Tipi için benzer bir yol izlemişti. Bir diğer otomobil üreticisi Aston Martin de DB4 GT ile benzer bir yola girmiş durumda. Başkanın konuşmasını ele aldığımızda, Ferrari’nin bu tür bir modeli üretmek istediğini söyleyebiliriz.

Ferrari 250 GTO’nun bilinen sahipleri arasında moda ikonu Ralph Lauren, Pink Floyd davulcusu Nick Mason, Wal-Mart şefi Rob Walton ve eski Microsoft başkanı Jon Shirley bulunuyor. Müzayedelerde dudak uçuklatan fiyatlara satılan efsanevi model hali hazırda açık arttırmada satılan en pahalı otomobil ünvanına da sahip. 2014 yılında Bonham’da gerçekleştirilen organizasyonda 3851GT seri numaralı 250 GTO, 38 milyon dolara satılarak bu ünvanı Mercedes-Benz W196’dan almıştı.