Ferrari, beklenmedik bir hamle yaparak California T modelinin yerine geçecek olan Portofino’yu tanıttı. Yeni modelin lansmanı Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yapılacak.

Tasarım anlamında, Portofino’nun California T’den daha güzel göründüğünü ve Ferrari çizgisini daha iyi yansıttığını söyleyebiliriz. 812 Superfast ve GTC4Lusso modelleri baz alınarak tasarlanan aracın ön bölümü sahip olduğu keskin hatlar ile agresif bir yapıya bürünmüş. Yeni model California modellerinde olduğu gibi katlanabilir bir metal tavana da sahip olacak.

812 Superfast ve GTC4Lusso esintilerini iç mekanda da görmek mümkün. Araçta sunulan geniş ekranlı bilgi-eğlence sistemi ve direksiyon simidi bu modellerden alınmış. Genel tasarım anlamında Portofino’nun iç mekanında California T’den daha sezgisel bir yapı hakim.İtalyan markasının yeni giriş seviyesi modeli olacak olan Portofino, önceki modelden tanıdığımız 3.9 litrelik turbo V8 motoru içinde barındıracak. Yaklaşık 600 beygir güç ve 760 Nm tork üreten bu motor, aracın 0-100 km/s hızlanmasını 3.5 saniyede tamamlamasını sağlayacak.

Ferrari, V8 motorun yeni pistonlara ve piston kollarına sahip olduğunu belirtiyor. Ayrıca, turbo gecikmesini ortadan kaldırmak ve sınıfının en iyisi olduğu söylenen gaz tepkisini sağlamak için tek parça döküm egzoz başlığı kullanıldığı vurgulandı. Bu değişikliklerin dışında yeni egzoz sistemi ve vitesler arasındaki torku ayarlamak için kullanılan ‘Variable Boost Management ‘  sistemi ile birlikte Portofino’nun motorunun California T’lerden daha güçlü olması sağlanmış. Tüm bu performans artışından yanında motorun yakıt tasarrufu sağlaması da hedeflenmiş.

Aracın üzerindeki önemli mekanik değişiklikler arasında Ferrari’nin 3. nesil elektronik arka diferansiyelinin yanı sıra elektrik destekli direksiyon bulunuyor. Yeni bir alüminyum şase kullanan aracın süspansiyon sistemi de yenilenmiş.

Önümüzdeki ay düzenlenecek olan Frankfurt Otomobil Fuarı ile birlikte görücüye çıkacak olan model hakkında daha fazla bilgiye fuarın ardından sahip olabileceğiz.