Fiat Chrysler, geçtiğimiz 10 yıl içinde üretilmiş bazı araçlardaki aktif koltuk başlıkları yüzünden yarım milyon kadar aracı geri çağırmak zorunda kaldı.

Bu çağrı 2012 model Jeep Liberty, 2012-2013 yılları arasında üretilen Chrysler 200 ve 2012-2013 yılları arasında üretilen Dodge Avenger’ları kapsıyor. Otomotiv üreticisi, 414,134’ü ABD’de olmak üzere 470,00 adet aracın teftiş edilmesi gerektiğini açıkladı.

Kaza anında araca arkadan gelecek darbelerde kafa ve omurga şiddetli sarsıntıya maruz kalırsa bu durum travma ile sonuçlanabilir. Aktif koltuk başlıklarının amacı ise kaza anında öne doğru gelerek sarsıntının şiddetini azaltmak. Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi’nin soruşturması üzerine Fiat Chrysler bazı sistemlerinin zaman ile aşınmaya uğradığını keşfetti. Bu aşınmanın sebebinin ise aracın çok kullanılması olduğu belirtti.Araç sahipleri önümüzdeki ay yerel satıcılarından servis randevusunu alıp parça değişimi işlemini gerçekleştirebilirler.

Üç modelden ikisinin üretimi aşamalı olarak durdurulurken Jeep Liberty’nin yerini yeni Cherokee almıştı. Auburn Hills’in kar getirmeyen küçük yolcu arabalarından çok kamyonetlere yönelmesi sebebiyle de Avenger ve 200’ün üretimlerine son verilmişti.